31 sierpnia przedstawiciele Solidarności, Instytutu Pamięci Narodowej oraz starosta kielecki Mirosław Gębski złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniają powstanie „Solidarności” na skwerze Stefana Żeromskiego.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”. Potem uczestnicy uroczystości udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny i Święta Pracy, którą odprawiono w kościele p.w.św. Józefa Robotnika.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” stwierdził podczas obchodów, że upominanie się o wolność w roku 1980 dało przełom w budowaniu nowej Polski. Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu pamięci Narodowej przypomniała natomiast, że postulaty solidarności były ewenementem na skalę światową.
Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 27 lipca 2005 roku świętem państwowym. Jest obchodzony w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi, a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych.