Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, składając kwiaty przy pomniku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – Kamiennym Kręgu Pamięci w Kielcach.
Symboliczna uroczystość odbyła się w ramach planowanych na 18 kwietnia 2020 r. przez Delegaturę IPN w Kielcach i Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska” obchodów 80. rocznicy zbrodni w Katyniu.
Święto – Dzień Pamięci Ofiar Katynia zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.
***
Pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej – Kamienny Krąg Pamięci – ustawiono w 2013 roku i jest on poświęcony wszystkim zamordowanym na rozkaz Stalina z 5 marca 1940 roku. Zbrodni dokonano między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieznanych miejscach.
Kompozycja powstała staraniem Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” i została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. Kamienny Krąg tworzy zespół dwunastu surowych łomów kamiennych z rodzimego wapienia. Na dwóch wyryto napisy : „Kamienie wołać będą” oraz w centrum kręgu : … Bo nie można zakopać pamięci w dołach…
W centrum lapidarium umieszczono rzeźbę „Sen” autorstwa prof. Gustawa Zemły. Pierwotnie rzeźba ta miała być umieszczona na cmentarzu polskim na Krecie. Po śmierci Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane i głowę śpiącej kobiety, ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płyną łzy umieszczono w kieleckim Kamienny Krąg Pamięci.
Kamiennego Kręgu Pamięci zaprojektował prof. Gustaw Zemła, a wykonał artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.