3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaUczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Zobacz

zdjęcia: SCKiS

Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie po raz drugi zorganizowało konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej, z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z racji obostrzeń przegląd odbywał się w formie on-line, 82 solistów oraz zespołów zostało poddanych ocenie.

Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Pierwsze miejsca zajęli zespół Hipocentrum Prawdy z Masłowa, Maria Chwastek z Kielc oraz Trio z Kajetanowa. Nagrody wyróżnionym wręczył starosta kielecki Mirosław Gębski, wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk oraz dyrektor SCKiS Łukasz Woźniak.

II Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej z racji reżimu sanitarnego odbywał się w formie on-line, wykonawcy musieli nagrać utwór w domu i przesłać do SCKiS w Strawczynie. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, wykonawcy nie tylko pięknie wykonywali utwory, ale również przygotowali wystroje swoich pomieszczeń oraz specjalne kreacje. Jury miało bardzo trudne zadanie.

-Ciężko było wytypować laureatów, dlatego też utworzyliśmy 3 kategorie – dzieci, młodzieży i dorosłych. Jestem pod wrażeniem poziomu artystycznego – mówi Łukasz Woźniak, dyrektor SCKiS.

Laureatami konkursu zostali: w kategorii dzieci: 1 miejsce Trio z Kajetanowa  2 miejsce Oliwier Odej z Morawicy 3 miejsce Trio z Niekłania  w kategorii młodzieży:  1 miejsce Maria Chwastek z Kielc 2 miejsce Łucja Kowalczyk z Limanowej 3 miejsce Anna Taranek – w kategorii dorosłych:  1 miejsce Hipocentrum Prawdy z Masłowa  2 miejsce Rytmos ze Słubic  3 miejsce Krzysztof Jaros z Chęcin

Ponadto 22 wykonawców zostało wyróżnionych:  Aniołki z Promnika, Maria Boruń i Natalia Boruń z Niekłania, Jagoda Kliś z Chęcin, Weronika Kotwa z Łagowa, Alicja Kozieł z Brynicy, Stasiu Rysiński ze Strawczyna, Bartosz Słopiecki z Drugni, Weronika Sornat z Jaworzni, Amelia Tomasik z Brynicy, Zuzanna Wychowaniec z Niedźwiedzia, Zespół ludowy Swojaki ze Strawczynka, Wiktoria Orlińska z Morawicy, Jakub Picheta z Łopuszna, Kacper Wodecki ze Strawczyna, Jan Sagan z Prominika, Sara Ryłko i  Venessa Ryłka z Limanowej, Oliwia Moczydłowska z Zambrowa, Natalia Wyrzyńska z Nagłowic, Bartłomiej Nowak z Chęcin oraz Aleksandra Stawarz z Rzeszowa .

-Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i zwycięzcom. Pamięć o poległych to nasz obowiązek, dziękuję za Waszą patriotyczną postawę – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski podczas wręczania nagród.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Kielecki Mirosław Gębski oraz Wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, którzy ufundowali nagrody, min.: słuchawki, głośniki, albumy i książki historyczne oraz gadżety. Każdy uczestnik otrzymał bilet wstępu na basen Olimpic w Strawczynku oraz pamiątkowy dyplom.

W konkursie wzięło udział 121 osób. Najmłodszy uczestnik Stasiu Rysiński miał 3 lata, a najstarszy Jan Sagan 83 lata.

– Bardzo ważne, aby pielęgnować historię, przypominać młodszym pokoleniom o bohaterach ojczyzny, ponieważ bez ich poświęcenia, nie byłoby wolnej Polski. Trzeba dbać i robić wszystko, aby historia się nie powtórzyła – podsumował Wójt Tadeusz Tkaczyk. 01 mar

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy