3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościUczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zobacz

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kielcach uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 w Bazylice Katedralnej, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy obchodów zapalili znicze oraz złożyli wiązanki w miejscach pamięci o walczących o niezawisłą Polskę. W uroczystościach wziął udział członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

Tradycyjnie już, w ramach obchodów, o godz. 10.00 uczestnicy uroczystości oddali hołd pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na maszt wciągnięta została Flaga Narodowa, odegrano Hymn Państwowy i odmówiona została modlitwa za Żołnierzy Wyklętych. Tam też odbył się Apel Pamięci i oddano salwę honorową, a następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńców i została wykonana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

O godz. 11.00 złożono kwiaty i zapalono znicze przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim, następnie uroczystości były kontynuowane na cmentarzu Kielce-Piaski. Tam o godz. 11.30 Tomasz Jamka złożył kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali także między innymi senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Tego bowiem dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Bohaterowie antykomunistycznego podziemia, w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.  Żołnierze Wyklęci, Niezłomni tworzyli polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.

 

WYDARZENIA ORGANIZOWANE W RAMACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

  • Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury: 1 marca 2022 r., Kino „Starówka” w Sandomierzu
  • Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” (pokaz dla szkół): 4 marca 2022 r., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
  • Prezentacja wystawy „Łukasz Ciepliński”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5
  • Promocja komiksu „Wilcze tropy” o Antonim Hedzie „Szarym”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach
  • Gra miejska Action Track „Uskok, Inka, Zagończyk… – poznaj historie Wyklętych”: Kielce, 1-7 marca 2022 r.
  • Zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych: marzec 2022 r.
  • 1 marca, godz. 18, WDK – zaprezentowany zostanie spektakl pt. „Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona” poświęcony Danucie Siedzikównie (ps. „Inka”).
  • 6 marca, godz.12, kielecki Rynek – wystartuje Bieg Tropem Wilczym na trasie 10 km. Meta będzie w tym samym miejscu. Organizatorzy: Fundacja Wolność i Demokracja, Urząd Miasta w Kielcach i Stowarzyszenie sieBiega (regulamin biegu jest dostępny na stronie ratusza).

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy