Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblęgorku przejdzie całkowitą metamorfozę. Właśnie trwają intensywne prace związane z jej kompleksową termomodernizacją. Już gotowe są ściany i dach, dzięki czemu w końcu nie będzie lało się do środka. Koszt inwestycji opiewa na kwotę blisko 529 tysięcy złotych, z czego 390 tysięcy złotych pokryje unijne dofinansowanie.
Budowa żłobka, przedszkola i ośrodka dla osób niepełnosprawnych to nie jedyne prawdziwie milionowe inwestycje budowlane prowadzone w Oblęgorku. Warto dodać, że trwa tu także kompleksowa termomodernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Stary i zniszczony budynek zupełnie zmienia swój wygląd. – Ocieplone zostały już ściany, które zyskały też nową elewację, zatem już widać jakie kolory będzie miała nasza remiza. Ocieplony został także dach, który do tej pory mocno przeciekał. Jesteśmy już po pierwszych bardzo ulewnych deszczach i już wiemy, że wewnątrz budynku w końcu będzie sucho. Nic nie przecieka, z czego ogromnie się cieszymy – mówi Kazimierz Wieczorek, prezes OSP w Oblęgorku.
W ramach zaplanowanych prac wymieniono już także okna i drzwi. Obecnie prowadzone są prace wewnątrz. Obiekt będzie miał odnowioną łazienkę i zostanie pomalowany. Poza tym druhowie zyskają prysznice, które zostały rozlokowane tuż przy garażu. Zmodernizowane zostanie też oświetlenie, które będzie energooszczędne. Pojawi się także instalacja fotowoltaiczna. – Do tej pory sami staraliśmy się przeprowadzać drobne remonty. To jednak była kropla w morzu potrzeb. Sami nie zdołalibyśmy zrobić aż tak dużo – przyznają zgodnie druhowie.
Koszt całej inwestycji opiewa na kwotę blisko 529 tysięcy złotych, z czego 390 tysięcy pokryje unijne dofinansowanie pozyskane w ramach działania 12.1 „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – REACT-EU”. Nieco ponad 185 tysięcy złotych wyłoży na realizację inwestycji gmina, która w 2020 roku również z własnego budżetu pokryła też koszt wykonania dokumentacji projektowej w kwocie 27 tysięcy złotych. – Druhowie z ochotniczych straży pożarnych zawsze stawiają się pierwsi na miejscu zdarzenia i zawsze bezinteresownie, narażając często swoje zdrowie, a nawet życie niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Na druhów ochotników zawsze można liczyć. Cieszę się zatem, że dzięki unijnym środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego i dzięki ogromnemu wsparciu wójta Tadeusza Tkaczyka oraz wicewójta Karola Pichety i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Strawczyn Damiana Gada, druhowie z Oblęgorka zyskają już niebawem komfortowe warunki do pracy, na które zasługują. Cały obiekt remizy nie tylko diametralnie zmieni swój wygląd, ale też stanie się tańszy w utrzymaniu, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, a co za tym idzie dużo bardziej ekologiczny – zaznacza wicemarszałek Renata Janik.
Wykonawcą generalnym termomodernizacji remizy OSP w Oblęgorku jest firma Franbud Sp. z o.o.. Prowadzone prace idą zgodnie z przewidywaniami i wszystko wskazuje na to, że budynek OSP w Oblęgorku będzie gotowy już po wakacjach. – Remiza w Oblęgorku od dawna już wymagała kompleksowego remontu. Pomimo, że druhowie starali się jak mogli i sami prowadzili też drobne remonty przy wsparciu środków sołeckich, to obiekt był w bardzo złym stanie. Budynek był nieocieplony i przeciekał dach, a te prace jak wiadomo wymagają dużych nakładów finansowych. Cieszę się, że dzięki wsparciu zarządu Urzędu Marszałkowskiego udało nam się pozyskać tak wysokie dofinansowanie na przeprowadzenie tej jakże potrzebnej inwestycji. Niebawem remiza zyska zupełnie nowy wygląd, co nas ogromnie cieszy. Jestem przekonany, że na ten moment druhowie długo czekali. Wreszcie będą mieć godne warunki do wykonywania pełnej poświęcenia pracy społecznej, a sam budynek stanie się energooszczędny i ekologiczny – podkreśla wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, który wspólnie z druhami złożył podziękowania za wsparcie na ręce wicemarszałek Renaty Janik.
Warto przypomnieć, że jednostka w Oblęgorku istnieje od 1934 roku. Obecnie w jej skład wchodzi około dziewiętnastu czynnych druhów. OSP w Oblęgorku jest doskonałym wsparciem dla jednostek z terenu gminy Strawczyn należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej druhowie biorą udział w różnego rodzaju zdarzeniach, wyjeżdżają do pożarów łąk, lasów, czy wypadków drogowych. Jednostka utrzymuje wysoką sprawność i gotowość bojową, co potwierdzają wyniki Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, podczas których zajmują czołowe miejsca. Nie tak dawno do jednostki trafił nowy samochód strażacki, który wcześniej służył w Promniku. Dzięki dużemu zaangażowaniu druhów, mieszkańcy mogą tu czuć się bezpiecznie.