Ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, a nawet taras widokowy wraz z niezbędnymi elementami małej architektury. Już niebawem rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło nabiorą zupełnie nowego wymiaru i staną otworem dla turystów. Prace już ruszyły i właśnie trwa budowa obiektu do prelekcji. Na realizację inwestycji władze gminy Piekoszów pozyskały blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania.
Niezwykła gratka dla geologów
Gmina Piekoszów z każdym dniem staje się nie tylko coraz bardziej popularnym miejscem do inwestowania i życia. To także prawdziwy raj dla geologów. To właśnie tu znajduje się najdłuższa poza Tatrami jaskinia “Chelosiowa Jama”, która liczy sobie blisko cztery kilometry podziemnych korytarzy – to najstarszy w Polsce podziemny kras. W jej bezpośrednim sąsiedztwie leżą Jaskinia Pajęcza i Jaskinia Jaworznicka. Równie interesujący jest rezerwat Przyrody “Moczydło”, czyli góra położona w Jaworzni, pod którą biegną chodniki staropolskiej kopalni srebronośnego kruszcu ołowiu zwanego galeną. Poprzecinana jest licznymi wyrobiskami. Można tu znaleźć stare sztolnie, odsłonięcia skał dewonu, permu i triasu z interesującymi zjawiskami mineralizacji. Niezwykły jest także kamieniołom w Jaworzni, stanowiący pozostałość po Zakładzie Wapienniczym „Jaworznia”. Skały częściowo okryte szatą roślinną stworzyły tu niepowtarzalny i pełen uroków rejon. – To będzie idealne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu obcując z pięknem niezwykłej przyrody – zapowiada wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Stanowiska obserwacyjne, edukacyjne i taras widokowy
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło staną się prawdziwym rajem dla turystów. A to dzięki pozyskanemu przez władze gminy Piekoszów gigantycznemu dofinansowaniu pochodzącemu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki tym środkom w obu rezerwatach powstaną miejsca przyjazne turystom. Wybudowane będą też ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi przedstawiającymi naturalne środowisko fauny i flory jaskiniowej oraz zaprezentowaniem cyklu życia nietoperzy. Utworzone będzie również stanowisko obserwacyjne wraz z niezbędnymi elementami małej architektury w planowanym do realizacji ekoparku, czyli obszaru zagospodarowanego roślinnością występującą naturalnie na chronionym obszarze. Wybudowany będzie też obiekt z przeznaczeniem do prowadzenia w nim prelekcji. – Wybudujemy taras widokowy nad kamieniołomem i ścieżki dydaktyczne. W rezerwatach przyrody Chelosiowa Jama i Moczydło powstaną też stanowiska edukacyjne. Ta inwestycja pozwoli na udostępnienie dla mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych turystów i miłośników geologii możliwości podziwiania uroków i walorów naszych niezwykłych rezerwatów – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek i dodaje, że powstające ścieżki będą odkrywały znajdującą się w rezerwatach faunę i florę.
Miłośnicy geologii i turyści będą mieli tu prawdziwy raj
Prace budowlane ruszyły niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu. W chwili obecnej powstaje obiekt, w którym będą odbywały się prelekcje, przede wszystkim te ekologiczne i geologiczne, a nawet różnego rodzaju występy i pokazy. Poza tym, na ścieżce dydaktycznej staną tablice informacyjne wraz z dokładnymi opisami obiektów przyrodniczych, flory i fauny. – Mocno staramy się, aby pokazać nasze walory w jak najlepszym świetle. Gmina Piekoszów ma się czym pochwalić. Nie od dziś wiadomo, że obszar, na którym jest położona stanowi prawdziwy raj dla miłośników geologii – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Jego zdaniem, nowa atrakcja turystyczna przyciągnie turystów nie tylko z regionu. – Jestem przekonany, że nowa atrakcja przyciągnie do nas wielu turystów. Biorąc pod uwagę to, że Kielce mają swoją perełkę geologiczną, zdecydowałem się przygotować także nasze zasoby przyrodnicze do zwiedzania. Myślę, że przez to stworzymy spójną ofertę turystyczną z kieleckim Geoparkiem – mówi wójt Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.
Jest blisko 1,5 miliona unijnego dofinansowania
Prace nad zagospodarowaniem Rezerwatu Chelosiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów idą pełną parą. Wykonawcą opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów” została firma AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych z Morawicy obok Krakowa. Inwestycja będzie kosztować 1 milion 843 tysiące złotych, z czego 1 milion 436 tysięcy złotych pokryje unijne dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Do użytku turystów zostanie oddana z początkiem przyszłego roku.