W Lublinie trwa II Samorządowy Kongres Gospodarczy oraz II Forum Regionów Trójmorza, w którym uczestniczą marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. Wczoraj marszałek podpisał niezwykle ważny dla województwa dokument – tzw. Deklarację Lubelską. Dzisiejsze spotkanie koncentruje się wokół tematów związanych z: rolnictwem i przetwórstwem, Europejskim Zielonym Ładem, rozwojem innowacyjnej gospodarki, bezpieczeństwem energetycznym, czy transformacją cyfrową.
Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej. W formie online wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni także: Jarosław Gowin – wicepremier, Minister Rozwoju Pracy i Technologii, Jacek Sasin – wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, prof. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych.
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego mówiła o odbudowie po pandemii poprzez inwestycje w infrastrukturę. Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen wystąpił w panelu „Fuzja Orlen, PGNiG, LOTOS.”
Przed nami panele:
- Instrumenty finansowe współpracy Trójmorza,
- Bezpieczeństwo energetyczne w aspekcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, Szanse i wyzwania dla małych i średnich gospodarstw rolnych w rejonie Trójmorza w świetle Europejskiego Zielonego Ładu,
- Rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze w obszarze Trójmorza,
- Innowacyjność szansą na rozwój gospodarczy obszaru Trójmorza,
- Transformacja cyfrowa i jej znaczenie dla rozwoju makroregionu w kontekście walki ze skutkami pandemii,
- Nauka i gospodarka. Wyzwania dla inicjatywy Trójmorza,
- Trasa Via Carpatia szansą na promocję turystyczną obszaru Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza ma za zadanie pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także wzmacniać rozwój wchodzących w jej skład regionów. Inicjatywa zrzesza 12 państw regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym pozytywnie wpływa na wzrost konkurencyjności tego obszaru w ramach UE i globalnie.
Głównym punktem podczas pierwszego dnia kongresu było podpisanie Deklaracji Lubelskiej .
– Ma to olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju naszego województwa. Poprzez wspólne działanie regiony łączące Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne będą miały szerszy dostęp do środków finansowych, a przyłączenie się do tej inicjatywy przez Województwo Świętokrzyskie stanowi realną szansę na rozwój i poszerzenie połączeń gospodarczych i infrastrukturalnych – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.
Więcej na ten temat w tekście WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE W SIECI GOSPODARCZEJ REGIONÓW TRÓJMORZA!