Trwa akcja “Darmowy Listopad w 8 Rezydencjach Królewskich”. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, biorące udział w akcji, zaprasza na kolejne, specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921 – 2021” Zwiedzanie odbędzie się 24 listopada o godz. 12.00., w towarzystwie dra Mikołaja Getki-Keniga, Dyrektora Muzeum i głównego kuratora wystawy. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny.
Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Rezydencje przygotowały darmowe bilety na wystawy stałe i czasowe oraz specjalne wydarzenia – spotkania, wykłady, konferencje, warsztaty i oprowadzania.
W tym roku w akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” po raz pierwszy bierze udział aż osiem rezydencji królewskich:
- Zamek Królewski w Warszawie,
- Zamek Królewski na Wawelu,
- Łazienki Królewskie w Warszawie,
- Pałac Króla Jana III w Wilanowie,
- Zamek w Malborku,
- Zamek Królewski w Sandomierzu,
- Zamek Żupny w Wieliczce,
- Zamek Królewski w Poznaniu.
Wystawa „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921 – 2021” wieńczy wiekową działalność Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i jest prezentacją najciekawszych, rzadko eksponowanych zbiorów muzealnych upamiętniających losy tej instytucji, która jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Muzeum Ziemi Sandomierskiej i powojennego Muzeum w Sandomierzu.
Ekspozycja dzieli się na pięć części, odpowiadających pięciu obecnie funkcjonującym działom: Archeologii, Historii, Literatury, Etnografii i Sztuki.
Na ekspozycji znajduje się również kilka znakomitych, a dotąd nie eksponowanych płócien takich artystów, jak Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Teodor Axentowicz czy Jan Cybis, pozyskanych głównie w czasach, kiedy muzeum było główną instytucją ochrony dziedzictwa w województwie tarnobrzeskim. Można też oglądać pamiątki po Jarosławie Iwaszkiewiczu, a także słynne szachy sandomierskie.
Wystawie towarzyszy również prezentacja plakatów muzealnych, z najstarszymi pamiętającymi lata 80-te XX wieku.
Oprowadzaniu towarzyszyć będzie seans filmu dokumentalnego. Czas trwania ok. 12 min.