Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – kustosze sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zapraszają wszystkich wiernych na obrzędy Triduum Paschalnego.
Jest to jeden z najważniejszych okresów w kościele katolickim. Jego obrzędy wiążą się z celebracją męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się od wieczornej liturgii Wielkiego Czwartku, a kończy na Niedzieli Wielkanocnej.
Wielki Czwartek – Istotą liturgii jest upamiętnienie ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas Mszy Krzyżma, księża odnawiają swoje śluby. Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia spotkanie Jezusa z Apostołami. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.
18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej
Do 20.30 – adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy
Wielki Piątek – Jako, że tego dnia Jezus umarł na krzyżu, to jedyny czas w roku liturgicznym, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach odbywają się Drogi Krzyżowe. Wielki Piątek to także czas ścisłego postu. Liturgia skupia się na adoracji Krzyża. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do grobu.
9.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu
12.00 – rozpoczęcie Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, której będzie przewodniczył Ordynariusz Sandomierski J. E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz
Do 21.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim
Wielka Sobota – Nabożeństwa Wielkiej Soboty koncentrują się na adoracji Chrystusa złożonego w grobie. Jest to czas święcenia pokarmów, natomiast wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna poprzedzająca dzień Zmartwychwstania.
9.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu
12.00 – święcenie pokarmów wielkanocnych w Bazylice
19.00 – Wigilia Paschalna