Dziś w Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jest to najważniejszy i najbardziej uroczysty czas w roku liturgicznym, upamiętniający najważniejsze wydarzenia religii chrześcijańskiej: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święte Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i trwa aż do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Niedzieli Wielkanocnej.
Uroczystość Wielkiego Czwartku upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii – dar swojego Ciała i Krwi. Ponadto ustanowił także sakrament kapłaństwa, powierzając Apostołom misję przewodzenia wspólnocie wierzących. Wielkoczwartkowa liturgia wyróżnia się wyjątkową uroczystością. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, dzwony i organy milkną – aż do Wigilii Paschalnej. Charakterystyczny jest także gest umycia nóg dwunastu osobom wykonywany przez celebransa. Podobny gest wykonał Jezus, który umył nogi swoim uczniom, symbolizuje to chrześcijańskie rozumienie władzy jako służby. Po liturgii Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. Ciemnicy – miejsca adoracji, które nawiązuje do modlitwy Chrystusa w Ogrójcu oraz Jego pojmanie.
Wielki Piątek symbolizuje mękę i śmierć Chrystusa, to czas smutku, żałoby i religijnej zadumy. Tego dnia nie sprawuje się mszy świętej, centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z trzech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Wierni oddają hołd Krzyżowi – narzędziu męki, które przez śmierć Chrystusa stało się znakiem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Po zakończeniu nabożeństwa Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego, gdzie wierni kontynuują adorację.
Wielka Sobota to czas wyciszenia i modlitwy, w trakcie którego wierni trwają przy Grobie Pańskim w oczekiwaniu Zmartwychwstania Chrystusa. W godzinach porannych odbywa się poświęcenie pokarmów, będące jedną z najbardziej barwnych wielkanocnych tradycji. Najważniejszym jednak momentem dnia jest Liturgia Wigilii Paschalnej, celebrowana po zachodzie słońca. Rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa. Następuje rozbudowana liturgia Słowa, która prowadzi wiernych przez historię zbawienia – od stworzenia świata aż po pusty grób. W czasie Wigilii Paschalnej udzielany jest również sakrament chrztu, co przypomina o roli Zmartwychwstania w odnowie życia człowieka. Liturgia kończy się radosnym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.
Jest ona uroczystym ogłoszeniem światu Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Może się ona odbyć bezpośrednio po Wigilii Paschalnej. Wtedy odśpiewanie hymnu Te Deum laudamus (łac. Ciebie Boga wysławiamy) i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem kończy wspólną modlitwę. Może się ona odbyć również w poranek wielkanocny przed pierwszą Mszą świętą.
Wraz pierwszą Mszą Niedzieli Zmartwychwstania kończy się Triduum. Jej szczególna część stanowi rozpoczynającą ją procesja rezurekcyjna. Jest ona uroczystym ogłoszeniem światu Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Niekiedy odprawiana jest bezpośrednio po Wigilii Paschalnej.
Koniec Triduum Paschalnego rozpoczyna pięćdziesięciodniowy okres Wielkanocy. Jest to szczególny czas dla wszystkich chrześcijan stanowiący upamiętnienie istoty ich wiary – Zmartwychwstania Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.