3.5 C
Kielce
środa, 15 maja, 2024
Strona głównaOświataTradycyjny sad już rośnie w Brzezinach. Znajdzie się na Pomologicznej Mapie Polski!

Tradycyjny sad już rośnie w Brzezinach. Znajdzie się na Pomologicznej Mapie Polski!

Zobacz

Wszystko to dzięki pozyskanym przez szkołę w Brzezinach środkom w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Uczniowie nie tylko posadzili „Tradycyjny sad” na szkolnym placu, ale też włączyli się we współtworzenie Pomologicznej Mapy Polski. Akcję młodych sadowników wsparli również mieszkańcy Brzezin.

Szkoła Podstawowa w Brzezinach postanowiła włączyć się do ogólnopolskiego programu „Tradycyjny sad”. – Jest to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa – mówi opiekun grupy projektowej Agnieszka Staszewska. – Informację o możliwości przystąpienia do tego ogólnopolskiego projektu otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Gminy Morawica. Postanowiliśmy napisać wniosek i wziąć w nim udział. Dzięki wytężonej pracy naszych uczniów i uzyskaniu pozytywnej oceny za zadania z pierwszego etapu otrzymaliśmy grant w kwocie 200 złotych, który przeznaczony został na zakup pięciu tradycyjnych gatunków czereśni, w tym dwóch czereśni Bladoróżowych, dwóch sztuk czereśni Kunzego i Donissenę Żółtą. Przygotowując plan nasadzeń wybraliśmy gatunki drzew tak, aby zapewnić zapylenie krzyżowe oraz równomierny wzrost – tłumaczy opiekun projektu Agnieszka Staszewska.

Pierwszy etap projektu rozpoczął się utworzeniem 10-osobowego zespołu uczniowskiego pod opieką nauczyciela i zdobywaniem niezbędnej wiedzy z zakresu sadownictwa, szczególnie dotyczącego starych odmian drzew owocowych i naturalnego sposobu ich pielęgnacji. – Kluczowym zadaniem było znalezienie odpowiedniego miejsca tak, by było ono ogólnodostępne, a zarazem zapewniało założonemu mini sadowi najlepsze warunki i możliwość ewentualnego powiększania się w przyszłości. Za zgodą dyrektora Krzysztofa Kubickiego zaplanowaliśmy założenie mini sadu przy szkole. Na tym jednak nie koniec. Promocja projektu wśród mieszkańców zaowocowała pozyskaniem sojuszników, którzy pomagali naszym uczniom w realizacji kolejnych zadań, jak również ufundowali rośliny towarzyszące, w tym macierzankę piaskową, lawendę wąskolistną oraz inne rośliny wieloletnie , które mają tworzyć kwitnąca łąkę – poinformowała Agnieszka Staszewska.

Dzięki realizacji projektu młodzi sadownicy z Brzezin nie tylko zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu sadownictwa, zaplanowali i założyli sad w pobliżu szkoły, ale też przyczynili się do rozpropagowania wiedzy o historii uprawy roślin sadowniczych, kulturze upraw czy nawykach żywieniowych naszych przodków poprzez przygotowanie ulotek , plakatów oraz wideokonferencji zarówno dla uczniów jak i rodziców. Poza tym, włączyli się również we współtworzenie Pomologicznej Mapy Polski, ponieważ rozumieją doniosłą rolę zachowania puli genowej historycznych odmian. – Opiekunem merytorycznym tej części projektu jest Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej od lat zbierająca informacje o starych drzewach tradycyjnych odmian. Jest to zadanie dodatkowe mające na celu znalezienie i opisanie drzewa owocowego: jabłoni, grusz, śliw, czereśni i innych posadzonych przed rokiem 1960. Po dokonaniu inwentaryzacji i weryfikacji przez Sędziów opisane drzewo trafia na Pomologiczną Mapę – wyjaśnia Agnieszka Staszewska, która nie kryj radości z realizacji projektu. – Nasi uczniowie mają świadomość, że przyczynili się do czynnej ochrony dziedzictwa przyrodniczo – kulturowego. Założony mini sad ma też być prezentem dla kolejnych pokoleń uczących się w naszej szkole – podkreśla.

Agnieszka Olech

Aktualności

Praca dla koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach poszukuje pracownika na stanowisko młodszego koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Jego...

Polecamy