3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaTradycyjnie i świątecznie na kiermaszu w Dworku Laszczyków

Tradycyjnie i świątecznie na kiermaszu w Dworku Laszczyków

Zobacz

Warsztaty plastyki obrzędowej, koncert pieśni pasyjnych, lokalne przysmaki i piękne rękodzieło – takie atrakcje czekały dziś na gości w Dworku Laszczyków w Kielcach, na corocznym Kiermaszu Wielkanocnym. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik, którzy opowiedzieli jak planują spędzić tegoroczne święta. 

Marszałek  Andrzej Bętkowski wspominał święta w swoim rodzinnym domu, gdzie chętnie pomagał w kuchni szykując wielkanocne specjały, wicemarszałek Renata Janik zdradziła, że co roku dużo czasu poświęca aby przygotować dom na święta oraz potrawy.

– Staram się sama wszystko przygotować, aby przyjąć moją rodzinę. Zawsze szykuję pasztet wielkanocny, jajka, żur, nie ma tego wiele, ponieważ święta wielkanocne przeżywamy głównie duchowo – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Każdego roku w Niedzielę Palmową w Dworku Laszczyków w Kielcach organizowany jest jeden z najpiękniejszych w województwie świętokrzyskim kiermaszy świątecznych.

Można było na nim kupić palmy wielkanocne będące nietuzinkowym rękodziełem wykonanym przez znakomite twórczynie ludowe. Na warsztatach, we wnętrzach dworku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki uczyły jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną oraz bibułowe kwiatki. Opowiedziały o dawnych metodach kraszenia i pisania wielkanocnych jaj, przy użyciu naturalnych barwników, wosku, szpilek i drewienka. Przybliżyły symbolikę wielkanocnego koszyczka i tradycje ludowe związane z obchodami Wielkiego Tygodnia.

Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich można było posmakować świątecznych potraw i pysznych ciast. Na stoiskach lokalnych producentów żywności dostępne były wyśmienite, wysokiej jakości produkty: wędliny, miody, sery, oleje. W tle słychać było polskie tradycyjne pieśni pasyjne w wykonaniu zespołu obrzędowego Śwarne Kakonianki, Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Korytniczanki a także Zespół Bolechowiczanie. Chętni mogli także obejrzeć bezpłatnie wystawę „Wszystkiego miłego od Boga dobrego – Alleluja. Wielki Tydzień i Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej” opowiadająca o obrzędowości i tradycji ludowej w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkiej Nocy.

Galeria

Aktualności

Świąteczne życzenia Burmistrza Miasta i Gminy Morawica

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras składa serdeczne życzenia.

Polecamy