3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaTradycja z Gór wypływa – jarmark na Świętym Krzyżu

Tradycja z Gór wypływa – jarmark na Świętym Krzyżu

Zobacz

Barwna procesja sprzed Bazyliki na Błonia, msza polowa z oprawą muzyczną zespołu „Lipowianie”, występy kapel oraz produkty i rękodzieło twórców ludowych – po raz 17 na Świętym Krzyżu odbył się jarmark, w którym uczestniczyli:  marszałek Renata Janik, członek Zarządu Andrzej Pruś.

Marszałek Renata Janik zwróciła się do uczestników jarmarku, jego organizatorów, posłów i samorządowców: – Dziękuję, że jesteście i dbacie o nasze regionalne dziedzictwo. Nowy Zarząd Województwa Świętokrzyskiego będzie działać mądrze, aby nasz piękny region dobrze się rozwijał, zgodnie z naszymi wartościami, a mieszkańcom żyło się lepiej – mówiła marszałek Renata Janik.

– We wszystkich naszych działaniach zobowiązuje nas to że reprezentujemy Ziemię Świętego Krzyża. Szacunek do wszystkich, do tradycji, historii i religii jest na pierwszym miejscu – dodał członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś. 

W wydarzeniu wzięli udział także posłowie Anna Krupka, Krzysztof Lipiec.

Wydarzenie pod hasłem „Tradycja z Gór wypływa” promuje dziedzictwo i tradycje Ziemi Świętokrzyskiej. W tym roku gościem specjalnym jarmarku był Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”, reprezentujący Żywiecczyznę. Grupa ta kultywuje dawne tradycje górali Beskidu Żywieckiego, a w tym roku zespół obchodzi 25-lecie działalności. Od lat zdobywa wysokie nagrody na licznych konkursach, turniejach i przeglądach kultury tradycyjnej, występując na wielu scenach polskich i zagranicznych. W marcu 2024 roku zaprezentował się na Międzynarodowym Festiwalu w Indiach.

Podczas jarmarku można było zobaczyć i kupić rękodzieło z różnych zakątków regionu. Były także stoiska z regionalnymi potrawami: pierogi, bigos z młodej kapusty, lemoniady z pąków sosny i jodły, a na deser żelki z soków owocowych, wypiekane na miejscu oponki i tradycyjne ciasta.

Jedno ze stoisk, rozstawionych na świętokrzyskich Błoniach promowało tradycje, kulinaria i atrakcje gminy Nowa Słupia. Za przygotowanie poczęstunku dla odwiedzających stoisko odpowiadało Koło Gospodyń Wiejskich „Cudawianki”. Gminę Bieliny na scenie reprezentowały zespoły śpiewacze, a na stoisku promocyjnym gminy, smakołyki regionalnej kuchni zaserwują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie. Na scenie wystąpiły zespoły m.in.: Makoszanki, Echo Łysicy, Śwarne Kakonianki, Chełmowianie, KGW Jezioraneczki, KGW Modrzewianki i Akademia Tańca Magic.

Dla dzieci atrakcji nie brakowało, były: zjeżdżalnie, malowanie twarzy, animacje z postaciami z bajek.

Organizator:  Starostwo Powiatowe w Kielcach, współorganizatorzy: gminy Bieliny i Nowa Słupia, przy współudziale ojców oblatów ze Świętego Krzyża i Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Galeria

Aktualności

Polecamy