6 kwietnia, w hali widowiskowo-sportowej w Chęcinach, odbyło się „Spotkanie z teatrem”. Na widzów czekały dwa nowe, fascynujące spektakle: „Ony” w wykonaniu grupy młodzieżowej oraz „A niech to gęś kopnie!” zagrany przez grupę senioralną. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zanurzenia się w świecie teatru, gdzie magia i wrażliwość łączą się w sposób niezwykle poruszający.
Spektakl „Ony” powstał na podstawie współczesnej baśni, w której chłopiec poszukujący ojca – pirata, przechodzi przez różne wyzwania i trudności, ucząc się przy tym o przyjaźni, miłości i odpowiedzialności. Grupa młodzieżowa Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” zaprezentowała ten spektakl z ogromnym zaangażowaniem, udowadniając, że młode pokolenie jest pełne kreatywności i energii. Ich występ był nie tylko wspaniałym widowiskiem, ale także okazją do refleksji nad wartościami, które są dla nas wszystkich niezwykle ważne.
Z kolei „A niech to gęś kopnie!” to spektakl na kanwie baśni dla dorosłych, która opowiada o uroczej gęsi, cierpiącej na depresję. W trakcie swoich przygód z lisem, gęś odkrywa nowe relacje, poszukując sensu życia. Spektakl ten został wspaniale zaprezentowany przez grupę senioralną Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”. Aktorzy z ogromnym zaangażowaniem i pasją przenieśli widzów do świata pełnego humoru i refleksji, pokazując, że teatr może być zarówno rozrywką, jak i głębokim przekazem społecznym.
Obecny podczas wydarzenia burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski podkreślił, że aktorzy chęcińskiego teatru po raz kolejny udowodnili, że drzemie w nich wielki talent. – Jestem niezmiernie dumny, że wśród naszych mieszkańców znajdują się tak zdolne osoby, które bez względu na wiek, wspinają się na wyżyny swojej kreatywności, energii i artystycznej wrażliwości. Takie wydarzenia, jak to, łączą pokolenia, zamieniając tym samym halę widowiskowo-sportową w klimatyczną przestrzeń teatralną. Teatr ma niezwykłą moc jednoczenia ludzi i nawiązywania nowych relacji, dlatego jest tak ważny dla naszej społeczności – zaznaczył burmistrz, po czym wręczył na ręce Pani reżyser – Doroty Anyż symboliczne kwiaty, dziękując tym samym za kultywowanie cennych wartości i rozbudzanie pasji w mieszkańcach Gminy i Miasta Chęciny. W sumie, Teatr Grodzki „Pod Basztami” ma już na swoim koncie 45 premier.
Wydarzenie to było nie tylko okazją do podziwiania aktorskich talentów, ale także do integracji mieszkańców i promowania kultury w regionie. Dzięki takim inicjatywom, Chęciny udowadniają, że są niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników sztuki i kultury.
Katarzyna Kazusek-Stępień
„Ony”
Autor – Marta Guśniowska
Reżyseria – Dorota Anyż, Artur Anyż
Scenografia – Mamert Tomczyk
Technika – Dariusz Miernik
Obsada:
– Zuzanna Maj
– Karolina Możdżan
– Maja Maj
– Wiktoria Kuchta
– Zofia Polit
– Julia Karwas
– Nadia Marzec
– Klaudia Jaros
– Zofia Szołowska
– Roksana Olszewska
– Szymon Wilk
– Stanisław Polit
– Konrad Maj – Gościnnie
Wykonanie scenografii – Pracownia Plastyczna CKiS: Agnieszka Majkrzyk, Urszula Porzucek, Michał Zawierucha oraz Pracownicy Techniczni CKiS: Norbert Krawczyk, Seweryn Gołuch, Bartłomiej Malec, Norbert Walas
„A niech to gęś kopnie!”
Autor – Marta Guśniowska
Reżyseria – Dorota Anyż, Artur Anyż
Scenografia – Mamert Tomczyk
Technika – Dariusz Miernik
Obsada:
Gęś – Lucyna Rudnik
Lis – Stanisław Król
Niedźwiedź – Stefan Syzdół
Wilk – Jarosław Borowski
Kogut, Gęś I, Wydr – Halina Szewczyk
Kura I, Zajęczyca – Teresa Muster
Kura II, Zajączek I – Aleksandra Lech
Zajączek II, Gęś III – Helena Król
Zajączek III, Gęś II – Genowefa Dziedzic
Narrator – Jadwiga Borowska
Wykonanie scenografii – Pracownia Plastyczna CKiS: Agnieszka Majkrzyk, Urszula Porzucek, Michał Zawierucha oraz Pracownicy Techniczni CKiS: Norbert Krawczyk, Seweryn Gołuch, Bartłomiej Malec, Norbert Walas