3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKultura„Teatr Działa”. Projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dla świętokrzyskich szkół

„Teatr Działa”. Projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dla świętokrzyskich szkół

Zobacz

„Teatr jako język jest możliwy do użycia przez każdego: przez tych posiadających artystyczny talent i tych bez niego” – te słowa Augusto Boal przyświecają Świętokrzyskiemu Centrum  Doskonalenia Nauczycieli  w realizacji projektu dla świętokrzyskich szkół „Teatr Działa” , który będzie trwał od września 2021 roku do czerwca 2022 roku. Projekt rozpocznie już 18 marca 2021 o godz. godz. 16.00–18.15. konferencja „Teatr Działa – Aktywacja. Spotkanie odbędzie się na Platformie Microsoft Teams. 

Od kilku lat Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach realizuje projekty związane z edukacją teatralną. Marzeniem pracowników ŚCDN jest, aby szkolne teatry skupiały wokół siebie jak największe grono dzieci i młodzieży. Stąd pomysł na realizację projektu Teatr Działa. W czasie realizacji projektu Teatr Działa nauczyciele wezmą m.in. udział w warsztatach scenicznych i scenograficzno-kostiumowych oraz przygotują spektakl „Sny” na podstawie malarstwa Tadeusza Makowskiego, który zaprezentują na scenie WDK w Kielcach w grudniu 2021 roku.

Konferencja „Teatr Działa – Aktywacja” wprowadzi uczestników w świat teatru. To nie będzie dotyk teatru, a prawdziwa uczta w świecie Melpomeny w towarzystwie trenerów i wykładowców teatralnych z długoletnim doświadczeniem pracy scenicznej, którzy otworzą drzwi do świata teatru dziecięcego i młodzieżowego. Prof. dr hab. Anna Kramarczyk powie o „Magicznej sile słowa” a Rafał Mikołajewski  o „Nauczycielu w roli instruktora teatralnego”

Program konferencji „Teatr Działa – Aktywacja”

  1. Prezentacja założeń projektu Teatr Działa – Izabela Kaleta, Izabela Krzak-Borkowska, nauczyciele konsultanci ŚCDN w Kielcach.
  2. Wystąpienia prelegentów – prof. dr hab. Anna Kramarczyk, wykładowca AST w Krakowie Filia we Wrocławiu, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek; Rafał Mikołajewski, pedagog, edukator teatralny, aktor, mim, żongler, pedagog cyrku.
  3. Prezentacja założeń projektu dla nauczycieli języków obcych – Sławomir Sobocki, nauczyciel konsultant ŚCDN w Kielcach.
  4. Podsumowanie konferencji.

Prelegenci

Prof. dr hab. Anna Kramarczyk prof. zw. – aktorka teatru lalek oraz pedagog. Od 1976 r. związana z Wrocławskim Teatrem Lalek, profesor na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, absolwentka Wydziału Lalkarskiego (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), podyplomowych studiów logopedycznych na Uniwersytecie Wrocławskim i Polsko-Amerykańskiego Studium Komunikacji Społecznej na Politechnice Wrocławskiej. Prowadzi zajęcia z techniki i wyrazistości mowy oraz wiersza na Wydziale Lalkarskim PWST i na podyplomowych studiach reżyserii teatru dzieci i młodzieży. Od 1976 r. jest aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek. Laureatka wielu nagród aktorskich na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych. Współpracuje z agencjami reklamowymi i zespołami filmowymi. Użycza głosu postaciom z filmów rysunkowych i gier komputerowych. Prowadzi warsztaty z zakresu ekspresji mowy i głosu dla młodzieży szkolnej i pracowników firm.

Rafał Mikołajewski – pedagog, ukończył WSHP w Łowiczu, Studium Medyczne w Łodzi (terapia zajęciowa), kurs instruktora teatralnego w ŁDK. Aktor Teatru Logos (2001–2007) ponad trzysta spektakli w Polsce i poza granicami. Aktor Teatru A z Gliwic. W latach 2005–2014 brał udział w międzynarodowych projektach cyrku dziecięcego (Brno, Stuttgart, Barcelona). Był nauczycielem w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi (2001−2014), prowadził dziecięcy teatr w Łodzi, Strykowie, Radomsku. Reżyser kilkudziesięciu spektakli teatru dziecięcego, laureat nagród i wyróżnień w ogólnopolskich festiwalach. Rafał Mikołajewski to: szczudlarz, żongler, clown, mim. Współprowadzi i prowadzi kursy pedagogiki cyrku w całej Polsce.

Konferencja „Teatr działa – Aktywacja” została objęta patronatami: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Oddziału Świętokrzyskiego Związku Artystów Fotografików.

Więcej informacji o projekcie  udzielają: Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN oraz nauczyciel konsultant Izabela Kaleta, pomysłodawczymi i koordynatorka projektu „Teatr Działa”, która także udostępni zainteresowanym link do udziału w konferencji Teatr Działa – Aktywacja. Kontakt  tel. do Izabeli Kalety : 604- 482- 630,  e-mail: izabela.kaleta@scdn.pl.

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy