Obradujący pod przewodnictwem marszałka Andrzeja Bętkowskiego Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował o przyznaniu 19 nagród w ramach tegorocznej edycji „Świętokrzyskiego Programu Wspierania Edukacji Wybitnie Uzdolnionych Uczniów i Studentów”. Komisja ds. nagród sprawdziła i oceniła pod względem formalnym i merytorycznym 70 wniosków, do nagród rekomendując 19 kandydatów (16 nagród indywidualnych i 3 zespołowe).

 

„Talenty Świętokrzyskie” trafią do laureatów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, studentów mający wybitne osiągnięcia naukowe (wynalazki, aktywna działalność naukowa), laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, turniejów tańca czy konkursów muzycznych.

W tegorocznej edycji wśród nagrodzonych tytułem „Talent świętokrzyski” są m.in.:


– Bartosz Borkowski, uczeń liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach – laureat 12. Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956, Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych”

– Weronika Chaba, uczennica liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach – laureatka 6 miejsca 55. Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swiniarskiego, finalistka LXV Olimpiady Chemicznej

– Mikołaj Grzebieluch, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich – laureat 70. Olimpiady Matematycznej w Warszawie, laureat konkursu MAT 2019 oraz MAT 2018

– Anna Suska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego – autorka wielu referatów, m.in. z dziedziny politologii, socjologii i językoznawstwa, wygłoszonych podczas ogólnopolskich konferencji naukowych oraz publikacji o interdyscyplinarnym charakterze, uczestniczka projektu badawczego Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego “Social Media Political Index 2019”, autorka monografii naukowej o instytucji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– Marta Śmiech, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach – laureatka 25. Otwartych Mistrzostw Polski Freestyle kat. Jazz dance solo 12-15 lat w Twardogórze, laureatka 8. Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego w Moszczenicy, laureatka 25. Otwartych Mistrzostw Polski Freestyle w kat. Disco dance solo klasa C, zdobywczyni Grand Prix na 3. Otwartych Mistrzostwach Województwa Śląskiego, laureatka wielu regionalnych turniejów tańca disco dance, jak również konkursów piosenki w regionie.

Nagrodę zespołową otrzymał m. in. Duet KYARA: Katarzyna Zinin i Justyna Zinin, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – reprezentantki Polski i Europy podczas finału światowego show tanecznego koreańskiej telewizji JTBC:STAGE K*- Seul, Korea Południowa, które przebrnęły przez wieloetapowe eliminacje m.in. w Paryżu.

Nagrodzone osoby oprócz zaszczytnego tytułu „Talent Świętokrzyski” otrzymają także nagrodę finansową – w przypadku nagród indywidualnych – 2200 zł, nagród zespołowych 3000 zł.

Talenty Świętokrzyskie to nagroda przyznawana przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego dla wybitnie uzdolnionych uczniów i studentów z terenu województwa świętokrzyskiego już od 2000 roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się w piątek, 8 listopada br. o godzinie 14.00 w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Lista osób, którym przyznano nagrody “Talenty Świętokrzyskie” w ramach „Świętokrzyskiego Programu Wspierania Edukacji Wybitnie Uzdolnionych Uczniów i Studentów” w 2019 roku:

  1. Bartosz Borkowski
  2. Weronika Chaba
  3. Mikołaj Grzebieluch
  4. Jan Grzegorzewski
  5. Bartłomiej Kojacz
  6. Karolina Kołodziej
  7. Piotr Kuc
  8. Marek Maraszek
  9. Wojciech Marzec
  10. Alicja Mężyk
  11. Zuzanna Rydz
  12. Paweł Rydz
  13. Bartłomiej Sikorski
  14. Anna Suska
  15. Marta Śmiech
  16. Alicja Śmielak
  17. Drużyna: Kamila Kurian, Natalia Krupa
  18. Duet KYARA: Katarzyna Zinin, Justyna Zinin
  19. Kwartet Wokalny What’s Up: Emilia Chlewicka, Izabela Drogosz, Julia Palmowska, Urszula Szumska