3.5 C
Kielce
czwartek, 1 maja, 2025
Strona głównaAktualnościSzybuj bezpiecznie w internetowej chmurze – 13. edycja konkursu!

Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze – 13. edycja konkursu!

Zobacz

Jak bezpiecznie korzystać z sieci? Jak nie dać się „złowić” internetowym oszustom? Jak kształtować krytyczne podejście dzieci do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych?… Rusza organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego konkurs „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2025”. W auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się dziś konferencja inaugurująca 13-tą edycję konkursu, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. W wydarzeniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski.  

Projekt “Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2025” to inicjatywa realizowana wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Departament IT, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach. Na całe przedsięwzięcie składają się m.in. lekcje poświęcone mądremu i bezpiecznemu użytkowaniu zasobów Internetu, spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji, a także konkursy dla uczniów i szkół uczestniczących w projekcie.  Przedsięwzięciu honorowo patronuje Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.

Mimo, że to już trzynasta edycja przedsięwzięcia skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego, zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym użytkowaniem zasobów Internetu są wciąż istotnym i wymagającym ciągłego doskonalenia obszarem edukacji dzieci i młodzieży. Wśród głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 znalazło się: „Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych”.

Celem całego projektu, w tym konkursu dla uczniów, jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu. Nabycie przez nich wiedzy na temat praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych. Kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka. A także rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej.

Dzisiejsza konferencja w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zainaugurowała całe edukacyjne przedsięwzięcie. W wydarzeniu uczestniczył Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa.

– – Po raz trzynasty spotykamy się dzisiaj, by dyskutować o tym, jak bezpiecznie zachować się w sieci, jak rozsądnie korzystać z zasobów Internetu. Bo za każdym zakrętem tej sieci czają się niebezpieczeństwa. Oprócz oczywiście tych dobrych stron sieci, bo przecież Internet jest nam wszędzie – w szkole, w pracy, na lotnisku, w podróży – potrzebny. Samorząd województwa świętokrzyskiego od lat wspiera dzieci i młodzież a także dorosłych, w tym nauczycieli, w bezpiecznym korzystaniu ze wszystkich nowości technologicznych, w tym także z Internetu. Tą wiedzą dzielimy się wspólnie ze świętokrzyską policją oraz Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczyciel, a także naszym urzędowym Departamentem IT. Te wiedzę dedykujemy dzieciom i młodzieży, ale także seniorom, którzy również są coraz aktywniejsi w sieci. Będziemy o tyle mądrzejsi, o ile sobie tę wiedzę przyswoimy. A to przełoży się na nasze bezpieczeństwo w sieci – podkreślał podczas spotkania  wicemarszałek Marek Bogusławski.  – Przekazujemy uczniom wiedzę i wspieramy nauczycieli w tym, by tłumaczyli swoim podopiecznym, jak istotne jest przestrzeganie reguł w sieci – szanowanie prawa autorskiego, kulturalne i tolerancyjne podejście do innych internautów, odrzucenie hejtu.  Generalnie chcemy, aby dzieci świadomie korzystały ze zdobyczy technologicznych i temu służy projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej sieci” – mówił wicemarszałek.

Tematyka trzynastej edycji projektu w roku szkolnym 2024/2025 związana jest z hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu 2025 „Działajmy razem”. Partnerem tegorocznej edycji jest IPA Świętokrzyska Grupa Wojewódzka (International Police Association).

W ramach projektu organizowany jest konkursów dla uczniów i szkół w kilku kategoriach:

kategoria pierwsza – uczniowie klas I–III szkół podstawowych – uczniowie przygotowują indywidualnie jedną pracę plastyczną na tematPraca powinna być ilustracją do jednej z kart 13-stronicowego, rocznego kalendarza ściennego.

kategoria druga – uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych – uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację na temat „Serfuję, lustruję i bezpiecznie się rejestruję”.  Prezentacja powinna zostać wykonana w serwisie canva.com lub w programie PowerPoint oraz składać się z siedmiu slajdów (slajd tytułowy, pięć slajdów merytorycznych, slajd końcowy zawierający informację o źródłach). Elementy graficzne mogą być wykonane przez ucznia lub mogą pochodzić z bezpłatnych serwisów stockowych (w tym z canva.com).

kategoria trzecia – uczniowie szkół ponadpodstawowych – uczniowie indywidualnie przygotowują spot reklamowy na temat „Moje życie w Internecie”. Spot reklamowy może być przygotowany w formie wideo prezentacji zawierającej elementy multimedialne. Powinien zawierać czołówkę i napisy końcowe wraz z informacją o autorze i wykorzystanych źródłach, a jego czas trwania nie może przekraczać trzech minut.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w pierwszej połowie czerwca. Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe.

W dzisiejszej konferencji inaugurującej projekt “szybuj bezpiecznie w interentowej chmurze” uczestniczyli przedstawiciele szkół i policji, a także Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Sławomir Leśniewski, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

Galeria

Aktualności

„Ślubuję: służyć wiernie Narodowi…”

Dziś w Sali Narad im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” odbyła się uroczystość ślubowania 30 nowo przyjętych funkcjonariuszy. W wydarzeniu...

Polecamy