Uczniowie piekoszowskich szkół już uczą się programowania z wykorzystaniem robotów. Mają też dywany interaktywne, najwyższej klasy oprogramowanie, monitory, tablety, laptopy i interaktywne tablice. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne lekcje przyszłości na terenie gminy Piekoszów właśnie stały się już normą. To krok milowy w rozwoju edukacyjnym.

Na zakup nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych władze gminy Piekoszów pozyskały blisko 800 tysięcy złotych dofinansowania w ramach projektu pod hasłem „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”. Całość zadania kosztowała 900 tysięcy złotych. – Za pozyskane środki kupiliśmy osiemnaście monitorów interaktywnych, osiemnaście laptopów z oprogramowaniem, 57 zestawów do nauki programowania, w skład którego wchodzi: robot edukacyjny, tablet i dodatkowe wyposażenie, a także sześć dywanów interaktywnych – po trzy sztuki do każdej szkoły. Każda z sześciu szkół biorących udział w projekcie zostanie też wyposażona w pracownię terminalową – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, zdaniem którego nowoczesny sprzęt, tablice i dywany interaktywne, a nawet roboty to już nie tylko wyrównywanie szans edukacyjnych. – My poszliśmy zdecydowanie o krok milowy dalej, dając naszym uczniom możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. Według mnie nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego. Staramy się, aby uczniowie byli bardzo dobrze wyposażeni, a nauka szła z postępem – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.

Nowoczesne lekcje przyszłości

Jedenastu informatyków z sześciu piekoszowskich szkół już przeszło szkolenie dotyczące podniesienia ich kompetencji w zakresie programowania. Szkolenie przeszło także czterdziestu nauczycieli poszczególnych przedmiotów w zakresie wykorzystania Technologii Informacyjno Komunikacyjnej, a od początku lutego rozpoczęli prowadzenie niezwykle ciekawych zajęć z wykorzystaniem tablic i dywanów interaktywnych, a nawet robotów. Nowoczesne lekcje przyszłości prowadzone są w sześciu szkołach w Zajączkowie, Rykoszynie, Łosieniu, Micigoździe, Piekoszowie i w Jaworzni.


Nauka programowania z wykorzystaniem robotów

Uczniowie uczą się między innymi programowania, które przybrało formę zabawy w postaci komend wydawanych robotom przez dzieci. – Programowanie rozwija logiczne myślenie i planowanie, a to w życiu jest niezwykle istotne. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach. Bardzo lubią bawić się robotami, a poprzez zabawę w prosty i przystępny sposób uczą się planowania – mówi nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie, Małgorzata Osińska-Wijas. – Nasze lekcje stają się coraz bardziej efektywne i ciekawe dla uczniów, którzy są ogromnie zainteresowani i wyjątkowo chętni do pracy. Dzisiejszy świat idzie do przodu. Tablet i telefon to rzeczy, które mamy dziś właściwie wszyscy w zasięgu ręki. Przy pomocy robotów i technologii można uczyć nie tylko matematyki, czy przedmiotów ścisłych, ale też biologii czy historii – wymienia jedna z nauczycielek piekoszowskiej szkoły, Barbara Biały.

Uczniowie są zachwyceni

I to właśnie w Szkole Podstawowej w Piekoszowie odbyły się lekcje pokazowe z wykorzystania nowoczesnych Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych, w których wziął udział wójt Zbigniew Piątek i Justyna Robak, koordynator projektu z ramienia Urzędu Gminy Piekoszów. Zajęciami byli zachwyceni podobnie jak sami uczniowie. – Te lekcje są bardzo ciekawe. Podobają nam się roboty, z którymi komunikujemy się za pomocą wydawanych poprzez tablety komend. Teraz nie ma nudy. Zawsze z niecierpliwością czekamy na te lekcje – zgodnie przyznali uczniowie. Warto dodać, że w zajęciach weźmie udział ponad tysiąc uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów, począwszy od klasy zero aż do klasy ósmej. Wszyscy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w projekcie, który zakończy się konkursem Mistrz Kompetencji Cyfrowych.

W Piekoszowie idą z duchem czasu

Jak zaznacza dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie dr Krzysztof Stępniewski, nowoczesne i interaktywne zajęcia z wykorzystaniem najwyższej klasy sprzętu pozwalają na realizowanie nowej podstawy programowej. – Ten sprzęt był bardzo potrzebny. Ogromnie się cieszymy, że udało się pozyskać tak wysokie dofinansowanie na jego zakup. Władze gminy Piekoszów doskonale rozumieją, że musimy iść z duchem czasu. Nie możemy już wszystkiego robić na papierze. Nowe technologie uczą dzieci nie tylko obsługi nowoczesnego sprzętu, ale wprowadzają je także w nową cyfrową rzeczywistość – podkreśla dyrektor Krzysztof Stępniewski.

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne lekcje przyszłości w piekoszowskich szkołach stały się już normą. Na realizację projektu gmina Piekoszów pozyskała nieco ponad 790 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewa na kwotę 893 tysięcy złotych.

Galeria