Jak zachować się w przypadku pojawienia się zagrożenia terrorystycznego na terenie urzędu? Co to jest terroryzm, bioterroryzm i cyberterroryzm? Jak zachować się, gdy w urzędzie znajdziemy podejrzany ładunek? – na te pytania odpowiadali przedstawiciele policji. Pracownicy naszego urzędu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych uczestniczyli w szkoleniu na temat „Zagrożenia we współczesnym świecie – sposoby zachowania się”.
– Nie ma nic gorszego niż brak świadomości jak w danej sytuacji się zachować. Organizacja takiego szkolenia w Starostwie Powiatowym w Kielcach była potrzebna. Żyjemy w czasach dynamicznych. Technologia i nauka jest bardzo rozwinięta. Musimy pamiętać, że są osoby, które nie powstrzymają się przed różnymi niebezpiecznymi zachowaniami. Mimo, że nasz kraj nie jest zagrożony atakami terrorystycznymi to powinniśmy jednak w naszej świadomości mieć, że takie niebezpieczeństwo może nas spotkać – mówił Michał Godowski, starosta kielecki.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Obecny był też zastępca komendanta miejskiego policji w Kielcach – Marcin Chatys.
W takcie spotkania zostały omówione procedury oraz sposoby postępowania w przypadku pojawienia się zagrożeń terrorystycznych. Co to jest terroryzm, bioterroryzm i cyberterroryzm? Jak zachować się gdy w urzędzie znajdziemy podejrzany ładunek? – na te pytania miedzy innymi można było usłyszeć odpowiedzi.
– Nigdy nie należy lekceważyć informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego – informował Michał Jończyk, ze Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji. Przybliżył on tematykę terroryzmu i zapoznał z podstawowym postępowaniem w przypadku incydentu z użyciem materiałów wybuchowych.
O niebezpiecznych zachowaniach ludzi mówił psycholog policyjny Łukasz Chmielewski. – Osoby, które stanowić mogą zagrożenie to nie są ludzie, którzy w jakiś sposób wyglądają szczególnie lub które mogą budzić poczucie niebezpieczeństwa – wyjaśniał psycholog.
Podczas szkolenia przedstawione zostały też zalecenia, dzięki którym można chronić szkoły, urzędy przed aktem terroryzmu.