3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeSzkolenia dla gmin. Wszystko o rewitalizacji

Szkolenia dla gmin. Wszystko o rewitalizacji

Zobacz

Świętokrzyskie gminy otrzymają wsparcie w opracowaniu programów rewitalizacji. A wszystko to dzięki projektowi, który samorząd wojewódzki będzie realizował wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Samorządy lokalne już mogą zgłaszać się do udziału w tym przedsięwzięciu!

 

Podpisana 24 czerwca umowa pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a Województwem Świętokrzyskim zakłada organizację cyklu bezpłatnych szkoleń edukacyjnych dla gmin, dzięki którym poznają one tajniki przygotowywania i wdrażania programów rewitalizacyjnych. Rozpoczną się one na przełomie 2020 i 2021 roku.
Podczas spotkań poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące przekształcenia pro-gramów rewitalizacji w gminne programy rewitalizacji, dostępności w działaniach rewitalizacyjnych, roli Komitetu Rewitalizacji, doskonalenia umiejętności zarządzania rewitalizacją czy włączenie społeczności lokalnej we wdrażanie programów. Uczestnicy szkoleń zapozna-ją się także z zagadnieniami związanymi z monitoringiem i ewaluacją działań rewitalizacyjnych oraz roli partnerów zewnętrznych.
– Bardzo gorąco zachęcam wszystkie świętokrzyskie gminy do udziału w szkoleniach organizowanych w ramach projektu – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Mam nadzieję. że dzięki jego realizacji wzrośnie liczba gminnych programów rewitalizacyjnych, nie bez znaczenia jest także chęć włączenia w działania społeczności lokalnych oraz kreowanie lokalnych liderów.
Jak dodaje marszałek Bętkowski powstanie programów rewitalizacji to pierwszy krok do podejmowania przez gminy konkretnych działań zmierzających do przekształcania obszarów zdegradowanych i nadawania im nowych funkcji. To dla wielu samorządów szansa na rozwój oraz ożywienie społeczne, kulturalne i gospodarcze. Gminna przestrzeń ma szansę stać się bardziej funkcjonalna, piękniejsza i przyjazna dla mieszkańców oraz gości.
Warto podkreślić, że po 2023 r. wszelkie działania rewitalizacyjne będą mogły być realizowane tylko w oparciu o gminne programy rewitalizacyjne. Bez takiego dokumentu nie będzie możliwe więc staranie się w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej o zewnętrzne wsparcie na takie działania. Tymczasem z danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że zaledwie 20 proc. polskich gmin przygotowało takie dokumenty.
Realizacją projektu zajmuje się powołany w Urzędzie Marszałkowskim Zespół do spraw Rewitalizacji, którego członkowie wraz z ekspertami zewnętrznymi prowadzić będą szkolenia. Przedsięwzięcie to jest współfinansowane z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Wszelkie informacje na temat projektu oraz karta zgłoszenia dostępne są w zakładce: http://www.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl/rewitalizacja

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy