3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaOświataSzkole Podstawowej w Zaborowicach nadano imię generała Antoniego Hedy –Szarego

Szkole Podstawowej w Zaborowicach nadano imię generała Antoniego Hedy –Szarego

Zobacz

Szkoła Podstawowa w Zaborowicach, w gminie Mniów, ma swojego patrona. Został nim generał brygady Antoni Heda – Szary. Podczas uroczystości zorganizowanej 3 czerwca, poświęcono sztandar szkoły i odsłonięto pamiątkową tablicę. W wydarzeniu uczestniczyła córka generała – Teresa Heda Snopkiewicz.

3 czerwca, w Szkole Podstawowej w Zaborowicach odbyła się uroczystość nadania imienia i sztandaru szkole. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach, w trakcie której ks. profesor Stanisław Łabendowicz dokonał poświęcenia sztandaru szkoły. Następnie, przy akompaniamencie orkiestry dętej, w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Zaborowic i Policji oraz z udziałem pocztów sztandarowych i szwadronu kawalerii konnej odbył się przemarsz do szkoły. Dalsza część oficjalnych uroczystości miała miejsce na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Zaborowicach. Również tutaj został przekazany sztandar na ręce pani dyrektor, a następnie szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Została też odsłonięta tablica upamiętniająca ten dzień, a poświęcił ją proboszcz Parafii Zaborowice ks. kan. dr Zbigniew Kołton.

Jak podkreślano podczas uroczystości, nadanie szkole imienia Antoniego Hedy-Szarego to historyczna chwila dla placówki. – Dzień nadania imienia szkole w Zaborowicach oraz sztandaru zapisze się złotymi literami na kartach historii szkoły. Jestem przekonany, że cała społeczność szkolna na długo zapamięta dzisiejszy dzień. Można powiedzieć, że zyskując imię i sztandar, szkoła zyskała swoją tożsamość – podkreślał wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. – Antoni Heda-Szary był wielkim patriotą, jednym z najdzielniejszych ludzi podziemia okresu okupacji i okresu powojennego, a także wybitnym dowódcą podziemia polskiego. Uczniowie będą mieć z kogo czerpać najwspanialsze wzorce – zaznaczył wójt Piotr Wilczak, który złożył gratulacje na ręce całej społeczności szkolnej. Do tych gratulacji przyłączyli się także zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysława Gębskiego, a także starosty powiatu kieleckiego Mirosława Gębskiego. Obaj panowie przypomnieli życie i działalność wielkiego bohatera.

O tym, że Antoni Heda-Szary będzie patronem szkoły w Zaborowicach wspólnie zdecydowali uczniowie, rodzice i nauczyciele. – Prace związane z całą procedurą nadania imienia naszej szkole trwały już od sierpnia ubiegłego roku. Zgłoszone zostały cztery kandydatury na patrona naszej placówki oświatowej, a wśród nich byli: Stefan Wyszyński, Antoni Heda – „Szary”, Henryk Sienkiewicz i Jan Bytnar – „Rudy”. Szkolne wybory patrona szkoły odbyły się 25 listopada, a prawo do głosowania mieli wszyscy uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły – poinformowała Barbara Krasowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborowicach. – Antoni Heda – „Szary” konsekwentnie przez całe życie walczył o wolność Polski i o niepodległość ojczyzny. Był więźniem politycznym w okresie PRL, w najtwardszym, najgorszym okresie stalinowskim, wielokrotnie zresztą skazywanym na karę śmierci. Był także działaczem „Solidarności”, internowanym w okresie stanu wojennego. Był wybitnym dowódcą podziemia polskiego. W oparciu o autorytet naszego patrona i wartości, które reprezentował swoim życiem i działalnością będziemy budować własny system wartości – podkreśla dyrektor Barbara Krasowska.

Uroczystość nadania imienia szkole uświetniła przejmująca akademia i występy uzdolnionych uczniów. Następnie zgromadzeni przeszli na boisko szkolne, gdzie odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Zaborowicami. Piękne przedstawienie historyczne zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Następnie dzieci mogły świętować bawiąc się na dmuchańcach, korzystając ze strzelnicy i wsłuchując się w opowieści zbója Madeja. O przeróżne smakołyki zadbały stowarzyszenia i koła gospodyń z Gminy Mniów. Krótki występ taneczny dały również „Neonówki” działające przy szkole.

Święto nadania imienia szkole zgromadziło wielu znakomitych gości, przyjaciół szkoły, grono pedagogiczne, rodziców, uczniów i absolwentów. Był to dzień, który zapisał się, jako jeden z najważniejszych wydarzeń w prawie 100-letniej historii placówki.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy