3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaOświataSzkole Podstawowej w Grzymałkowie nadano imię Jadwigi Mikody. Placówka zyskała też sztandar

Szkole Podstawowej w Grzymałkowie nadano imię Jadwigi Mikody. Placówka zyskała też sztandar

Zobacz

Szkoła Podstawowa w Grzymałkowie, w gminie Mniów, ma swojego patrona. Została nim Jadwiga Mikoda – nauczycielka pracująca tu w latach 1929–1943, która trafiła do obozu koncentracyjnego za krzewienie polskiej kultury i naukę języka ojczystego. Zginęła tam, ponosząc tym samym najwyższą ofiarę za swój patriotyzm. Podczas uroczystości zorganizowanej 8 grudnia poświęcono sztandar szkoły i odsłonięto pamiątkowe popiersie patronki. W wydarzeniu udział wzięła córka pani Jadwigi – Mirosława wraz z rodziną. Uroczysta msza święta odbyła się pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka.

Trzeba przyznać że dzień 8 grudnia zapisze się złotymi literami na kartach historii Szkoły Podstawowej w Grzymałkowie. To właśnie tego dnia miało miejsce oficjalne nadanie szkole imienia Jadwigi Mikody. – To nie jest przypadkowa data. Dziś mija 79. rocznica śmierci Jadwigi Mikody. Była ona nauczycielką pracującą tu w latach 1929–1943. Trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau za krzewienie polskiej kultury i tajną naukę języka ojczystego oraz historii. Zginęła tam 8 grudnia 1943 roku, ponosząc tym samym najwyższą ofiarę za swój patriotyzm. Jesteśmy dumni, że została patronem naszej szkoły – zaznaczyła wicedyrektor szkoły w Grzymałkowie Barbara Kolus.

Uroczystości związane z nadaniem imienia tutejszej szkole podstawowej rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Grzymałkowie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Dokonał także poświęcenia sztandaru szkoły. Po mszy przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie odbyły się główne uroczystości. A te rozpoczęły się od powitania gości, wśród których nie zabrakło córki patronki Jadwigi Mikody pani Mirosławy wraz z rodziną. Obecny był także senator Krzysztof Słoń, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, ksiądz biskup Marian Florczyk wraz z księżmi, wójt gminy Mniów Piotr Wilczak wraz z wicewójtem Michałem Milcarzem oraz kierownikami poszczególnych referatów, świętokrzyska wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka, radny powiatowy Łukasz Woźniak, a także uczniowie szkoły wraz z rodzicami, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i mieszkańcy. – Nadać imię szkole, to niejako ustalić jej tożsamość. Zasugerować wartości ważniejsze od innych. Podkreślić kierunki działań dydaktyczno-wychowawczych poprzez osobę patrona. Nadać imię szkole to także wskazać całej społeczności szkolnej, uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet – mówiła podczas powitania gości dyrektor szkoły w Grzymałkowie, Małgorzata Dąbrowska. Jak przypomniała, wybór na patronkę szkoły osobę pani Jadwigi Mikody był jednogłośny i oczywisty. – Kandydatura Jadwigi Mikody na patrona szkoły została zgłoszona na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz pracowników obsługi i administracji. Wybór był jednomyślny. Uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Grzymałkowie imienia Jadwigi Mikody najpierw podjęła Rada Pedagogiczna, a 14 czerwca 2022 roku podjęła uchwałę Rada Gminy Mniów. W oparciu o autorytet naszej patronki i wartości, które reprezentowała swoim życiem i działalnością będziemy budować własny system wartości – podkreślała dyrektor Małgorzata Dąbrowska.

Osobę pani Jadwigi Mikody przedstawiła zebranym wicedyrektor szkoły Barbara Kolus. Jak podkreślała, Jadwiga Mikoda była kobietą silną, gotową do poświęceń, bezgranicznie kochającą dzieci i młodzież. – Bez wątpienia miała w sobie wiele determinacji i odwagi, by podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy zakazali nauki języka polskiego i historii, rozpocząć tajne nauczanie tych przedmiotów wspólnie ze swoim mężem. Zwyciężyły wartości takie jak umiłowanie ojczyzny, odwaga, bohaterstwo i patriotyzm. Taka była Jadwiga Mikoda. Pragniemy, aby naszym czynom, słowom i myślom towarzyszył dorobek naszej patronki, która swoim patriotyzmem, heroiczną walką o wolną Polskę i wypełnianiem do końca nauczycielskiej misji została uhonorowana, jako wzór Polaka i nauczyciela. Życie złożone na ołtarzu śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau jest dla nas wartością, której przecenić nie można. Jadwiga Mikoda jest dla nas wszystkich wzorem – mówiła Barbara Korus, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grzymałkowie, która 46 lat temu, jako uczennica 8 klasy szkoły w Grzymałkowie, prowadziła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Jadwidze Mikodzie.

Jak podkreślano podczas uroczystości, nadanie szkole imienia Jadwigi Mikody to historyczna chwila dla placówki. – Dzień nadania imienia szkole w Grzymałkowie oraz sztandaru zapisze się złotymi literami na kartach historii tej placówki. Jestem przekonany, że cała społeczność szkolna na długo go zapamięta. Można powiedzieć, że zyskując imię i sztandar, szkoła zyskała swoją tożsamość – podkreślał wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, dodając, że życie Jadwigi Mikody i poświęcenie dla ojczyzny, dla swojej rodziny oraz uczniów, było i jest wzorem postawy prawdziwego bohatera, patrioty oraz modelu wybitnego pedagoga. – Uczniowie będą mieć z kogo czerpać najwspanialsze wzorce – zaznaczył wójt Piotr Wilczak, który złożył gratulacje na ręce całej społeczności szkolnej. Do tych gratulacji przyłączyli się także zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło senatora Krzysztofa Słonia. – Wzięliście sobie za patrona polską kobietę. Piękną, wykształconą, sąsiadkę waszych poprzedników, waszych dziadków. Tę, która stąd wyrosła i tutaj żyła. Pani Jadwiga uczy nas, że ojczyznę trzeba kochać również przez swoją pracę. Aby była ona coś warta, musi być powołaniem i dawać satysfakcję i dla tej pracy trzeba umieć sporo poświęcić. Drodzy uczniowie, jest sens w tym żeby zdobywać wiedzę, żeby się rozwijać, żeby się kształtować

– mówił senator Krzysztof Słoń. Gratulacje na ręce społeczności szkolnej złożył także wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, w imieniu Starosty Kieleckiego radny powiatowy Łukasz Woźniak, a w imieniu Świętokrzyskiego kuratora Oświaty wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka.

Na zakończenie uroczystości odbyło się odsłonięcie popiersia Jadwigi Mikody, ustawionego obok tablicy pamiątkowej. Popiersie poświęcił biskup Marian Florczyk. Po wbiciu symbolicznych gwoździ w drzewiec sztandaru przez fundatorów nastąpiło przekazanie go na ręce dyrektor Małgorzaty Dąbrowskiej, z której to rąk trafił do uczniów. Uroczystość nadania imienia szkole uświetniła przejmująca akademia i występy uzdolnionych uczniów.

Galeria

Aktualności

Konkurs Literacki: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”

Konkurs Literacki: "Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II" Przedłużony termin zgłoszeń! Wiersze i opowiadania (wspomnienia) należy przesyłać na adres...

Polecamy