Prawdziwy powód do radości mogą już mieć uczniowie szkoły w Zajączkowie. Właśnie zakończyły się tam prace związane z termomodernizacją placówki. Teraz jest tu nie tylko ładniej, ale przede wszystkim cieplej, a co za tym idzie oszczędniej. Inwestycja kosztowała blisko 1,2 miliona złotych, z czego 630 tysięcy pokryło unijne dofinansowanie.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie przeszła całkowitą przemianę, a wszystko to za sprawą kompleksowej termomodernizacji. – W ramach przeprowadzonych prac docieplona została sala gimnastyczna. Wymieniliśmy też centralne ogrzewanie w całym budynku, który zyskał energooszczędne oświetlenie typu LED. Obiekt ma też nowe okna i drzwi, a także elewację. Zainstalowana została również fotowoltaika. To wszystko przełoży się na oszczędności w utrzymaniu szkoły – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek i przypomina, że wszystkie prace zostały przeprowadzone dzięki wysokiemu unijnemu dofinansowaniu. – Szkoła w Zajączkowie jest jednym z budynków użyteczności publicznej z terenu gminy Piekoszów, który przeszedł termomodernizację w ramach dużego projektu, opiewającego w sumie na kwotę ponad ośmiu milionów złotych. Na całość zadania pozyskaliśmy blisko 85 procent unijnego dofinansowania. Jeśli chodzi o budynki oświatowe, to dzięki temu projektowi, termomodernizację przeszło sześć szkół, w tym szkoła w Brynicy, Rykoszynie, Jaworzni, Micigoździe, Łosieniu i w Zajączkowie. Cieszę się, że nasze placówki oświatowe z roku na rok pięknieją, a dzięki milionowym inwestycjom są przede wszystkim tańsze w utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie dla gminnego budżetu – zaznaczył wójt Zbigniew Piątek, który podziękowania za wsparcie projektu dotyczącego termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Piekoszów złożył na ręce wicemarszałek Renaty Janik.
Jak podkreślała obecna podczas uroczystości wicemarszałek Renata Janik, termomodernizacja szkoły w Zajączkowie przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i niebezpiecznych pyłów do atmosfery. – Budynek szkoły w Zajączkowie to jeden z kilku obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Piekoszów, w których przeprowadzono podobne prace w ramach jednego projektu unijnego. Warto przypomnieć, że kompleksową termomodernizacją objęto między innymi Bibliotekę Centrum Kultury przy ul. Częstochowskiej, sześć piekoszowskich szkół, czy też Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie – wylicza wicemarszałek. – Koszt całkowity projektu wyniósł blisko 8 milionów złotych, przy dofinansowaniu unijnym w kwocie nieco ponad 5,6 mln złotych. Cieszę się, że gmina Piekoszów tak skutecznie sięga po fundusze unijne i prowadzi inwestycje na rzecz swoich mieszkańców – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.
Zdaniem dyrektor szkoły w Zajączkowie, Małgorzaty Bernat, inwestycja ta była bardzo potrzebna. – Długo czekaliśmy na termomodernizację szkoły i bardzo się cieszymy, że w końcu została ona przeprowadzona. Nasza placówka ma niezwykle bogata historię, która sięga lat przedwojennych. Budynek w międzyczasie był rozbudowywany, przebudowywany, a jak wiadomo prace takie niosą za sobą kolejne potrzeby. Natomiast termomodernizacja przyniesie oszczędności, a przy okazji przyczyni się do ochrony środowiska – przekonuje dyrektor Małgorzata Bernat.
Pod wrażeniem pozytywnych zmian jest radny miejscowości Zajączków Julian Walas. – Szkoła w Zajączkowie przeszła całkowitą przemianę. Budynek wygląda bardzo ładnie, został docieplony, w środku jest ciepło. Dzięki termomodernizacji uczniowie mogą uczyć się teraz w komfortowych warunkach. Wszystko to bardzo duża zasługa wójta Zbigniewa Piątka. Dołożył on wszelkich starań, aby pozyskać tak wysokie dofinansowanie do bardzo dużego projektu, który objął kompleksową termomodernizacją placówki oświatowe i budynki użyteczności publicznej. W przyszłości przyniesie to wymierne korzyści – mówi radny Julian Walas.
Dzięki kompleksowej termomodernizacji szkoła w Zajączkowie nie tylko zyskała zupełnie nowy wygląd, ale przede wszystkim stała się obiektem funkcjonalnym, energooszczędnym i ekologicznym. Uroczyste oddanie obiektu do użytku zostało połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Poświecenia dokonał ksiądz Wiktor Walocha, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Wiernej Rzece.
Termomodernizacja szkoły w Zajączkowie kosztowała blisko 1,2 mln złotych, z czego aż 630 tysięcy złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane w ramach ZIT – KOF. Inwestycja została realizowana w ramach projektu pn. „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w gminie Piekoszów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.1,,Efektywność energetyczna w sektorze publicznym – ZIT KOF” Osi 6.,,Rozwój miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.