Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie obchodziła piękny jubileusz 100-lecia istnienia. Odsłonięto pamiątkową tablicę, wmurowano kapsułę czasu, a w poczet społeczności szkolnej przyjęto pierwszoklasistów. W uroczystościach jubileuszowych wzięło udział liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów, przyjaciół i partnerów szkoły. Nie zabrakło licznych gratulacji.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w murach placówki. Następnie gości powitał wójt Zbigniew Piątek, który odsłonił pamiątkową tablicę i wraz z zaproszonymi gośćmi w honorowym miejscu wmurował kapsułę czasu. – Dziś świętujemy piękną uroczystość. Szkoła Podstawowa w Zajączkowie to już druga placówka oświatowa na terenie naszej gminy, która świętuje jubileusz stulecia – przypomniał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Jest to wyjątkowe wydarzenie dla całej społeczności lokalnej, dla nauczycieli, ale też dla wszystkich absolwentów, którzy w tych murach pobierali nauki – podkreślał wójt Zbigniew Piątek,.
Historia Szkoły Podstawowej w Zajączkowie sięga 1919 roku, kiedy to jej działalność prowadzona była w dwóch salach lekcyjnych. Dziś placówka mieści się w okazałym budynku, który w ostatnim czasie przeszedł modernizację. Do Szkoły Podstawowej w Zajączkowie uczęszcza 181 uczniów. Pracuje tu 27 nauczycieli, przy wsparciu pracowników obsługi i administracji. Działalność placówki chwalił senator Krzysztof Słoń. – Szkoła w Zajączkowie stanowi centrum życia tej i okolicznych miejscowości. Przez sto lat była i nadal jest niezwykle ważnym dla mieszkańców miejscem. Życzę, aby ta placówka nadal przyciągała i dawała coraz bogatszą ofertę edukacyjną, kulturalną, rozrywkową, ale przede wszystkim wychowawczą. Chciałbym, żeby z tej szkoły wychodziły kolejne pokolenia Polaków zakochanych w swojej małej ojczyźnie i tej wielkiej, Polsce – mówił senator Krzysztof Słoń.
Podczas uroczystości jubileuszowych w poczet społeczności szkolnej przyjęto uczniów pierwszych klas. Było pasowanie na ucznia i moc życzeń. Zdaniem posła Krzysztofa Lipca wychowankowie szkoły w Zajączkowie są spadkobiercami wartości tych, którzy walczyli o naszą wolność. – Szkoła w Zajączkowie jest równolatką niepodległości Polski. To jest bardzo ważne, że wówczas bardzo młode, niepodległe państwo polskie zabiegało o edukację młodzieży i dziś cieszymy się, że ta szkoła przetrwała różne zawieruchy, które później miały miejsce. Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim, którzy tworzyli ta placówkę – dziękował poseł Krzysztof Lipiec.
Stulecie szkoły stało się także doskonałą okazją do odwiedzenia jej przez byłych absolwentów. Z sentymentem lata w niej spędzone wspominał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski oraz radny Rady Powiatu Kieleckiego, Sylwester Kasprzyk. – Wchodząc dziś do tej szkoły wracają wspomnienia. Po latach nauki każdy z absolwentów pozostawił w tych murach cząstkę siebie. Niezwykle miło wspominamy spędzony tu czas i nauczycieli, którzy nigdy nie bali się wyzwań. Z radością patrzę jak szkoła w Zajączkowie rozwija się i pięknieje – mówił burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Tego dnia na ręce dyrektor placówki, Małgorzaty Bernat, popłynęła moc życzeń. – Czuję się niezwykle zaszczycona, że mogę przeżywać uroczystość 100-lecia Szkoły Podstawowej w Zajączkowie będąc dyrektorem tak wyjątkowej placówki oświatowej. Obecność licznych gości świadczy o tym, że cenicie naszą szkołę i widzicie jej rozwój i znaczenie dla gminy – mówiła podczas uroczystości dyrektor placówki, Małgorzata Bernat., dziękując za wszystkie ciepłe życzenia.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów, a także zespołu ludowego „Wierna Rzeka” i Koła Gospodyń Wiejskich z Krasocina. Na wszystkich gości czekała też pyszna grochówka.