3.5 C
Kielce
poniedziałek, 6 maja, 2024
Strona głównaOświataSzkoła w Zaborowicach będzie mieć swojego patrona. Głosowała cała społeczność szkolna!

Szkoła w Zaborowicach będzie mieć swojego patrona. Głosowała cała społeczność szkolna!

Zobacz

Szkoła Podstawowa w Zaborowicach będzie nosić imię Antoniego Hedy-Szarego, wielkiego patriotę, jednego z najdzielniejszych ludzi podziemia okresu okupacji i okresu powojennego, wybitnego dowódcę podziemia polskiego. O tym, że będzie on patronem szkoły wspólnie zdecydowali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Kandydatury na patrona Szkoły Podstawowej w Zaborowicach mogły zgłaszać klasy (oddziały), rada rodziców, rada pedagogiczna oraz pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej w Zaborowicach. Zbieraniem zgłoszeń i tworzeniem list rankingowych, a także sporządzeniem stosownej dokumentacji zajął się specjalnie powołany do organizacji nadania imienia zespół, a w skład Komisji Wyborczej weszli: przedstawiciel Rady Pedagogicznej, przedstawiciel Rady Rodziców oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego. – Prace związane z całą procedurą nadania imienia naszej szkole trwały już od sierpnia. Zgłoszone zostały cztery kandydatury na patrona naszej placówki oświatowej, a wśród nich byli: Stefan Wyszyński, Antoni Heda – „Szary”, Henryk Sienkiewicz i Jan Bytnar – „Rudy”. Szkolne wybory patrona szkoły odbyły się 25 listopada, a prawo do głosowania mieli wszyscy uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły – poinformowała Barbara Krasowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborowicach.

Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że ich większością i tym samym wolą szkolnej społeczności zwyciężyła kandydatura Antoniego Hedy – „Szarego”, bohaterskiego żołnierza września 1939 roku, który był dzielnym dowódcą oddziałów Armii Krajowej, partyzantki Armii Krajowej na Kielecczyźnie, a także wybitnym dowódcą powojennego podziemia zbrojnego. – Antoni Heda – „Szary” konsekwentnie przez całe życie walczył o wolność Polski i o niepodległość ojczyzny. Był więźniem politycznym w okresie PRL, w najtwardszym, najgorszym okresie stalinowskim, wielokrotnie zresztą skazywanym na karę śmierci. Był także działaczem „Solidarności”, internowanym w okresie stanu wojennego. Był wybitnym dowódcą podziemia polskiego – podkreślają członkowie Komisji Wyborczej, a dyrektor Barbara Krasowska zaznacza, że właśnie takich bohaterów należy stawiać za wzór dla młodego pokolenia. – W oparciu o autorytet patrona i wartości, które reprezentował swoim życiem i działalnością będziemy budować własny system wartości – mówi dyrektor Barbara Krasowska.

Jak zaznacza, dzięki nadaniu imienia tak wybitnej postaci, jaką był Antoni Heda – „Szary” szkoła zyska własną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół.- Będziemy teraz promować postać Antoniego Hedy – „Szarego”, a po nadaniu jego imienia naszej szkole będziemy mogli pozyskiwać do współpracy osoby i instytucje związane z patronem – zapowiada dyrektor Barbara Krasowska.

Szkoła już wystosowała do organu prowadzącego wniosek o nadanie imienia. Z początkiem przyszłego roku zorganizowana zostanie zbiórka środków na zakup sztandaru placówki. Niebawem ruszy też projektowanie tablicy pamiątkowej związanej z nadaniem imienia. Uroczystość nadania Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy – „Szarego” odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Aktualności

Kielce świętują 233. rocznicę Konstytucji 3 Maja

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, dołączyły do ogólnonarodowych obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Polskie społeczności na całym świecie...

Polecamy