Duża inwestycja w gminie Strawczyn dobiegła końca. Mowa o rozbudowie szkoły w Rudzie Strawczyńskiej, która zyskała nowoczesną salę gimnastyczną wraz z boiskiem sportowym oraz komfortowe sale dydaktyczne, w tym dla oddziału przedszkolnego. Wartość inwestycji to blisko 4 miliony złotych.
Duża i ważna dla mieszkańców inwestycja
Budynek szkoły podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej zupełnie zmienił swoje oblicze. Placówka jest teraz nowoczesna i komfortowa. – Prace budowlane już się zakończyły i obecnie trwa uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie. Była to bardzo duża inwestycja, wymagająca ogromnego zaangażowania wielu osób. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego zadania. Uczniowie zyskali salę gimnastyczną, gdzie będą mogli rozwijać swoje sportowe pasje. Powstał tu też oddział przedszkolny, z bardzo nowoczesnym zapleczem, a także nowe sale dydaktyczne w pełni wyposażone. Cieszymy się, że prace posuwały się zgodnie z planem, dzięki czemu już od września społeczność szkolna będzie mogła korzystać z nowych pomieszczeń – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Bardzo nowoczesny obiekt
W ramach rozbudowy powstała tu jednokondygnacyjna, komfortowa sala gimnastyczna, o powierzchni 480m2 wraz z boiskiem sportowym, magazynkiem na sprzęt oraz pomieszczeniem dla instruktora sportu z węzłem sanitarnym. – Sala jest w pełni wyposażona w nowy sprzęt sportowy i można ją podzielić na pół specjalną kotarą, co oznacza, że zajęcia wychowania fizycznego mogą odbywać dwie klasy równocześnie. Zamontowana też została elektroniczna tablica sędziowska. Jest też stanowisko sędziowskie. Poza drabinkami, które są standardowym wyposażeniem każdej sali gimnastycznej, zamontowana została także lina i drabinka wspinaczkowa. Jest tu pokój trenera, a także są też dwie szatnie z prysznicami. – wymienia Agnieszka Prędota-Gad, dyrektor placówki.
Pomiędzy halą a dotychczasowym budynkiem szkoły wybudowany został trzykondygnacyjny łącznik, w którym znajduje się sześć sal dydaktycznych, w tym dwie sale językowe, jedna matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna, artystyczna z drukarką 3D i informatyczna, gdzie na lekcje edukacji informatycznej będą też przychodzić uczniowie klas I-III. W nowej części uczyć się będą uczniowie klas IV-VIII oraz przedszkolaki. Warto podkreślić, że przedszkole znajduje się w wydzielonej części obiektu. Zostało całkowicie oddzielone od szkoły podstawowej i posiada własne wejście oraz bezpośredni dostęp do toalety i pomieszczenia gospodarczego. Do dyspozycji maluchów oddano szatnię wyposażoną w szafki indywidualne. Będzie tu działał jeden oddział przedszkolny przeznaczony dla 19 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
W nowej części będzie znajdował się także pokój nauczycielski. Na parterze umiejscowiono szatnie i sanitariaty, salę świetlicowo – jadalną oraz salę oddziału przedszkolnego, a także zaplecze kuchenne przygotowane do kateringu. W starej części szkoły uczyć się będą uczniowie klas I-III. – Już przygotowaliśmy trzy największe sale. Chcemy, aby była jedna zmiana, a lekcje, żeby kończyły się wcześniej. Z piwnicy do góry przeniesiemy też gabinet profilaktyczny, a w piwnicach zostanie jedna sala z tenisem stołowym. W starej części będzie też biblioteka, która zostanie przeniesiona do większego pomieszczenia. Będą też dwie sale do zajęć logopedycznych, kompensacyjno-korekcyjnych i rewalidacyjnych dla dzieci z orzeczeniem autyzmu – mówi dyrektor Agnieszka Prędota-Gad.
Przestrzeń wokół obiektu została odpowiednio zaaranżowana. Od strony południowej zaprojektowano plac zabaw. Prowadzi do niego dojście bezpośrednio z budynku przez wybudowany taras. Powstały tu też chodniki ułatwiające komunikację oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych, do których wjazd jest jednokierunkowy. Dzięki temu można tu bezkolizyjnie wjechać i wyjechać. W pobliżu stanęły elementy małej architektury, jak: stojaki na rowery, ławki czy kosze na śmieci. Całość dopełniły zielone nasadzenia.
Koszt inwestycji to 3 miliony 918 tysięcy 110 złotych, a część tej kwoty pokryło dofinansowanie zewnętrzne pochodzące z funduszy unijnych, które samorząd gminy Strawczyn pozyskał z RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z działania 7.4, a także z Ministerstwa Kultury i Sportu z Programu Sportowa Polska.