3.5 C
Kielce
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualnościSzkoła w Piekoszowie prowadzi nauczanie dwujęzyczne z języka niemieckiego. To jedyna taka...

Szkoła w Piekoszowie prowadzi nauczanie dwujęzyczne z języka niemieckiego. To jedyna taka placówka w województwie świętokrzyskim! [WIDEO]

Zobacz

Szkoła Podstawowa w Piekoszowie już od pięciu lat prowadzi nauczanie dwujęzyczne w klasach VII i VIII. Uczniowie mają tu dodatkowe lekcje z języka niemieckiego prowadzone z podziałem na grupy. Zajęcia odbywają się w pracowniach terminalowych, a uczniowie językiem niemieckim posługują się także na takich przedmiotach jak geografia, informatyka, wychowanie fizyczne, wiedza o społeczeństwie i plastyka. To zupełnie bezpłatny i całkowicie nowoczesny sposób edukacji językowej, a do tego jedyny taki w województwie świętokrzyskim.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom obecnego rynku pracy, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie kładzie duży nacisk na edukację lingwistyczną. – Już od pięciu lat nieustannie funkcjonuje u nas oddział dwujęzyczny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz niemieckim na poziomie klas VII i VIII – mówi Joanna Janowska-Pisarczyk, nauczyciel języka niemieckiego w piekoszowskiej szkole. – Nauczanie dwujęzyczne to przede wszystkim ogromne korzyści dla uczniów, którzy doskonale przyswajają wiedzę, ale też dla rodziców, którzy nie muszą wydawać pieniędzy na korepetycje. Język niemiecki dochodzi w klasie VII w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych, a zajęcia prowadzone są całą klasą. W naszych klasach dwujęzycznych język niemiecki mamy w wymiarze czterech godzin, a zajęcia prowadzone są z podziałem na grupy, co daje nam możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Warto zaznaczyć, że lekcje językowe prowadzone są również w nowoczesnych terminalach, jakie powstały w naszej szkole. Poza dodatkowymi dwoma godzinami języka niemieckiego tygodniowo z podziałem na grupy dzieci uczą się także innych przedmiotów z elementami dwujęzyczności. To oznacza, że od pięciu do piętnastu minut językiem niemieckim zaczynamy naukę podczas przedmiotów takich jak: plastyka, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie czy też wychowanie fizyczne – wymienia Joanna Janowska-Pisarczyk, nauczyciel języka niemieckiego.

Szkoła w Piekoszowie z nowoczesnym sposobem edukacji językowej wyszła już w 2018 roku. – Jesteśmy jedyną placówką w województwie świętokrzyskim, która prowadzi nauczanie dwujęzyczne w języku niemieckim. Od pięciu lat z satysfakcją obserwujemy jak duże postępy robią nasi uczniowie, dzięki takiej metodzie nauczania. Dzięki dodatkowym godzinom zdecydowanie lepiej i łatwiej przyswajają materiał. Mamy czas na powtarzanie materiału i utrwalanie go, a nawet na zabawę prowadzoną w języku niemieckim. Uczniowie nie muszą korzystać z korepetycji – podkreśla Joanna Janowska-Pisarczyk.

Te słowa potwierdzają również sami uczniowie, którzy zachęcają do zapisania się do klasy dwujęzycznej. – Nauczanie dwujęzyczne jest dla nas dużym ułatwieniem. Mamy czas na powtarzanie materiału i na jego utrwalenie. Nie spieszymy się z materiałem, jak klasy, które nie mają dodatkowych godzin. Mamy nawet czas na zabawy w języku niemieckim, a słownictwo wprowadzane podczas innych zajęć lekcyjnych, takich jak geografia czy plastyka nie stanowi dla nas wielkiego utrudnienia. Wręcz przeciwnie. Zapamiętujemy dużo więcej – przyznaje Nikola Sideł, uczennica klasy dwujęzycznej w szkole w Piekoszowie. – Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na naukę w klasie dwujęzycznej. Przyswajamy więcej materiału niż nasi rówieśnicy, ale zupełnie nie spieszymy się. Wszystko dokładnie możemy przeanalizować i powtórzyć. Jestem przekonana, że dzięki temu łatwiej mi będzie w szkole średniej – podkreśla Daria Brzezińska.

Do klasy dwujęzycznej w Piekoszowie zdecydowali się nawet przepisać uczniowie z innych szkół. – Mamy tu większe możliwości rozwoju, a szkoła ma doskonałe warunki do nauki. Wiele zajęć odbywa się w pracowniach terminalowych, a ucząc się w grupach możemy dużo łatwiej i szybciej wszystko zapamiętać. Poza tym, ukończenie klasy dwujęzycznej jest dużym atutem podczas rekrutacji do szkoły średniej. Warto uczyć się w takiej klasie. Zdecydowanie zachęcam wszystkich – zachęca Miłosz Grosicki. – Spotkał mnie ogromny zaszczyt, że mogłem dołączyć do klasy dwujęzycznej. Zupełnie nie żałuję, że się przepisałem tu z innej szkoły. Nauczyciele mogą podejść do nas indywidualnie. Według mnie takie nowoczesne lekcje to dobra opcja na przyszłość – przekonuje Bartłomiej Ogonowski. – Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do dwujęzyczności, ale dziś już wiem, że dzięki dodatkowym lekcjom prowadzonym z podziałem na grupy jest się dużo łatwiej uczyć. Nie mamy żadnych prac domowych i bardzo dobrze utrwalamy materiał – zaznacza Bartłomiej Krzyjszczyk.

Zdaniem nauczycielki Joanny Janowskiej-Pisarczyk języków obcych warto się uczyć. – W dzisiejszych czasach już sam język angielski nie wystarcza. Nauka w klasie dwujęzycznej w przyszłości zaowocuje zwiększoną atrakcyjnością na rynku pracy – zaznacza i przypomina, że szkoła w Piekoszowie jest jedyną szkołą w województwie świętokrzyskim, która ma nauczanie dwujęzyczności w języku niemieckim. – Nie ma drugiej takiej placówki. Zatem uczniowie, którzy wkrótce będą absolwentami naszej szkoły otrzymają unikatowy wpis na świadectwie dotyczący dwujęzyczności, co jest dużym atutem podczas rekrutacji do szkoły średniej. Kontynuując naukę mogą wybrać klasę o podobnym profilu, a potem chociażby zdawać maturę międzynarodową, która otwiera przed uczniami wiele możliwości. Poza tym, nauka w klasie dwujęzycznej przygotowuje uczniów również do świadomego uczenia się i samodzielnego myślenia oraz rozwiązywania problemów – mówi Joanna Janowska-Pisarczyk.

Rodzice zainteresowani zapisaniem swoich dzieci do klasy dwujęzycznej proszeni są o wypełnienie i dostarczenie dokumentów (wniosku i deklaracji) do sekretariatu szkoły do 21 kwietnia 2023 roku. Dokumenty w wersji elektronicznej znajdują się na stronie internetowej szkoły sp.zpopiekoszow.pl w zakładce NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE oraz w wersji papierowej w sekretariacie szkoły.

Aktualności

W Chęcinach odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Każdego roku strażacy obchodzą święto 4 maja w dniu Świętego Floriana - swojego patrona. Tym razem w Chęcinach zostały one przeniesione na 29...

Polecamy