Wicemarszałek Grzegorz Socha gościł w Lublinie. Przedstawiciele samorządów 4 regionów: Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Małopolski i Podkarpacia podpisali list intencyjny o wspólnej realizacji projektu interdyscyplinarnego “Klasyka 3.0”, mającego popularyzować literaturę klasyczną m.in. w przestrzeniach teatralnych. W spotkaniu wziął udział również Janusz Knap dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Mając na uwadze działalność kulturotwórczą, popularyzację wybitnych dzieł literatury powszechnej, w tym polskiej oraz tworzenie innowacyjnych dzieł teatralnych oraz formatów medialnych związanych z klasyką literatury, województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie zdecydowały się podjąć współpracę w celu realizacji interdyscyplinarnego projektu “Klasyka 3.0”. Tytuł projektu wyraża intencję znalezienia współczesnego języka przekazu artystycznego i medialnego, który służyłby dotarciu z przekazem projektu do młodego pokolenia uczestników i odbiorców kultury. „Klasyka 3.0” odbywać będzie się przy pomocy i współudziale teatrów, które są prowadzone lub współprowadzone przez wymienione cztery samorządy.
W piątek 20 grudnia br. w Lublinie został podpisany list intencyjny w tej sprawie. Samorząd województwa świętokrzyskiego reprezentował wicemarszałek Grzegorz Socha.
– Każde z czterech województw ma określone tradycje teatralne, dlatego chcemy wspólnymi siłami podjąć się przedstawienia klasyki na naszych scenach. Chcemy wzbogacić repertuar o przedstawienia klasyczne i przedstawić tę sztukę młodemu pokoleniu w atrakcyjny sposób. W Polsce przedwojennej, międzywojniu i czasach komuny kulturę wysoką tworzono ku pokrzepieniu serc, aby pomagała nam kształtować tożsamość narodową. Mocno wierzę w efekt synergii, że z tej współpracy teatrów z czterech województw wyjdzie coś dobrego – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Następnie Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przedstawił, jakie działania kulturalne są planowane na Podkarpaciu w ramach ww. projektu. Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Socha mówił o tym, jak widzi rolę samorządu w celebracji ważnych rocznic. Na sam koniec Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas przybliżyła temat związany z planowanymi na 2025 rok obchodami 1000-lecia Korony Polskiej w Małopolsce, w którego organizacji bierze również udział Województwo Lubelskie.
Projekt „Klasyka 3.0” odbywać się będzie przy pomocy i współudziale teatrów, które są prowadzone lub współprowadzone przez wymienione cztery samorządy. Zaraz po podpisaniu listu intencyjnego odbyła się debata z udziałem:
• Redbada Klynstry, dyrektora Teatru im. J. Osterwy w Lublinie,
• Jana Nowary, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,
• Andrzeja Dziuka, dyrektora Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem,
• Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
• Luizy Buras-Sokół, sekretarz literackiej z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Panel moderował Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
fot. – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego