3.5 C
Kielce
czwartek, 16 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościŚwiętokrzyskie po raz kolejny przejmie koordynację Domu Polski Wschodniej w Brukseli

Świętokrzyskie po raz kolejny przejmie koordynację Domu Polski Wschodniej w Brukseli

Zobacz

Już w styczniu 2024 r. nasze województwo będzie koordynowało działania podejmowane w ramach Domu Polski Wschodniej w Brukseli przez 5 regionów członkowskich – podkarpackie, lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Podczas uroczystego, przedświątecznego spotkania w środę 29 listopada, na ręce marszałka Andrzeja Bętkowskiego przewodnictwo nad instytucją oficjalnie przekazali przedstawiciele województwa podlaskiego, które jest obecnym koordynatorem Domu Polski Wschodniej. W spotkaniu wzięli udział także przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk, Tomasz Jamka – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Sekretarz Województwa Mariusz Bodo oraz dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Piotr Kisiel.

Koordynacja działań Domu Polski Wschodniej łączy się z inicjalizowaniem oraz organizacją wydarzeń realizowanych przez tę instytucję przez kolejne 12 miesięcy. W ramach inicjatyw, które promują cały makroregion Polski Wschodniej, to także szansa na prezentację walorów danego regionu – nowych inicjatyw gospodarczych, atrakcji turystycznych, wydarzeń kulturalnych czy ciekawych projektów z poszczególnych dziedzin. Rok 2024 będzie jednak pod tym względem wyjątkowy z dwóch względów – to wówczas przypada zarówno 20-lecie członkostwo Polski w Unii Europejskiej, jak i 15-lecie samego DPW. Będzie to zatem doskonała okazja, aby zaprezentować w Brukseli, jak dzięki funduszom unijnych w tym czasie zmieniły się regiony ściany wschodniej, w tym programowi dedykowanemu Polsce Wschodniej, którego kolejna edycję na lata 2021-2027 udało się uruchomić właśnie dzięki wspólnemu lobbingowi członków DPW.

Będzie to już trzecie przewodnictwo Świętokrzyskiego w tej instytucji. Marszałek Adam Bętkowski uroczyście podziękował przedstawicielom województwa podlaskiego za prowadzenie prac DPW w 2023 r., które przypadały na trudny okres dla wschodnich regionów Polski – toczący się konflikt zbrojny w Ukrainie i związany z nim wzmożony napływ uchodźców, poszukujących schronienia przed wojną, a także konsekwencje gospodarcze związane z pandemią COVID.

Dom Polski Wschodniej został utworzony w grudniu 2009 r. Jest wspólnym przedstawicielstwem dla pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego na terenie Unii Europejskiej. Do jego zadań należy szeroko rozumiana promocja walorów pięciu członkowskich regionów, realizowana poprzez współpracę z instytucjami unijnymi i członkami Parlamentu Europejskiego, organizację konferencji i spotkań tematycznych, prezentacji i projekcji. Pracownicy DPW pomagają zainteresowanym podmiotom we wzięciu udziału w różnego typu w targach turystycznych, przemysłowych czy spożywczych poza granicami polski, zwłaszcza w krajach Beneluksu. Dzięki wspólnemu przedstawicielstwu regiony mają szanse dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców dedykowanych wydarzeń. Koordynatorami działalności DPW są rotacyjnie marszałkowie poszczególnych województw.

 

Galeria

Aktualności

Wielkie serca uczniów, nauczycieli i rodziców – podsumowanie świątecznych zbiórek w gminie Mniów

W gminie Mniów świąteczne zbiórki stały się piękną tradycją, która co roku angażuje całe społeczności szkolne, uczniów, nauczycieli i...

Polecamy