3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaŚwiętokrzyskie. Nowa Energia

Świętokrzyskie. Nowa Energia

Zobacz

W Centrum Kongresowym Targów Kielce trwa Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia, którego współgospodarzem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Nowa Energia to wydarzenie prezentujące wszystkie aspekty rozwoju społeczno-gospodarczego województwa, które w najbliższych latach będą miały decydujący wpływ na życie mieszkańców regionu. Mowa jest m.in. o edukacji przeszłości, srebrnej gospodarce i budowaniu biznesowej marki regionu. W wydarzeniu uczestniczy, biorąc aktywny udział w panelach dyskusyjnych, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – Nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych zmian, które następowały od lat, ale trzeba znaleźć zachęty, które zatrzymają młodych ludzi w regionie. I to już robimy, np. przyznajemy stypendia, które mają zachęcać młodzież do studiowania w województwie, na naszych publicznych uczelniach. Chcemy też pokazywać im, że mamy w województwie fajne miejsca pracy, że świętokrzyski biznes się rozwija – mówiła marszałek Renata Janik.

Organizatorami Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia Kielce są: Polska Press Grupa – redakcja dziennika „Echo Dnia” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – marszałek województwa Renata Janik. Tematyka odbywających się w trakcie Forum spotkań ściśle związana jest z wyzwaniami, jakie – ze względu na demografię, sytuację geopolityczną, a także przypadającą od 1 stycznia 2025 roku prezydencją Polski w Unii Europejskiej – stają przed naszym regionem. Stąd w programie dyskusje o edukacji, zdrowiu, a także rozwoju gospodarczym, m.in. w kontekście energetyki czy srebrnej gospodarki.

I właśnie kwestie Srebrnej Gospodarki zdominowały pierwszy dzień (25 listopada) Regionalnego Forum Ekonomicznego w Kielcach – mowa była m.in. starzeniu się społeczeństwa i potrzebie wykorzystania potencjału seniorów w gospodarce. Rządowi eksperci, prezentując założenia polityki senioralnej, wskazywali na projekt bonu senioralnego oraz wspieranie procesu „zdrowego” starzenia się.

Dzisiaj drugi dzień Regionalnego Forum Ekonomicznego i panele tematyczne o gospodarce, wraz z elementami srebrnej gospodarki realizowanymi w regionie świętokrzyskim, ale także rozmowy o edukacji przyszłości. Przed rozpoczęciem obrad marszałek województwa Renata Janik mówiła:

– Musimy przygotować się na procesy, zmiany, które już następują, czyli na przykład problemy demograficzne i zachęcanie młodych ludzi do pozostania w regionie. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych zmian, które następowały od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, ale trzeba znaleźć zachęty, które zatrzymają młodych w regionie. I to już robimy, np. przyznajemy stypendia, które mają zachęcać młodzież do studiowania w regionie, na naszych publicznych uczelniach. Z drugiej strony chcemy pokazywać im, że mamy w województwie fajne miejsca pracy, że świętokrzyski biznes się rozwija.  I wreszcie seniorzy, czyli grupa osób nieaktywnych zawodowo, o które teraz powinniśmy się troszczyć – z jednej strony aktywizując ich, aby jak najdłużej byli samodzielni, a z drugiej robić wszystko, by tym, co pozostają teraz w domach, stwarzać warunki do dobrej, godnej opieki – akcentowała Renata Janik.

„NOWA ENERGIA. EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI” – tak brzmiał tytuł panelu dyskusyjnego przygotowanego przez Urząd Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, w którym uczestniczyła Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Ale także: dr hab. inż. profesor PŚK Marcin Graba – przedstawiciel uczelni realizującej strategiczny projekt unijny w ramach programu regionalnego FEŚ 2021-2027 pn. „Dziś uczeń, jutro student”, Marcin Papros – dyrektor działu wdrożeń i przygotowania projektów kieleckiej firmy Infover oraz Zofia Barańska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kielcach o profilu biologiczno-chemicznym, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Jak zachęcać młodych, żeby zostali w województwie? Jaka powinna być oferta regionu, aby ich do tego przekonać? Nowa energia w edukacji czy nowa edukacja w starym świecie? Jakie kompetencje muszą mieć dziś młodzi ludzie? I czy nauki ścisłe to najlepsza ścieżka kariery? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy panelu edukacyjnego.

–  Mamy świadomość wyzwań związanych z demografią. Pod ten problem, mając na uwadze starzejące się społeczeństwo, zdefiniowaliśmy nasz nowy program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Nie przyglądamy się biernie tym procesom, tylko staramy się aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-gospodarczej regionu. Szukamy dobrych pomysłów  i wdrażamy rozwiązania, które pozwolą młodym ludziom zostać w regionie i tu się rozwijać. Chcemy aby zarówno dzieci i młodzież w dużych miastach, jak i na obszarach wiejskich miały dostęp do edukacji na jednakowym poziomie. I temu służy dobrze wynegocjowany program „Fundusze Europejskie dla świętokrzyskiego – podkreślała marszałek Renata Janik, wyliczając podejmowane przez samorząd województwa działania w tym zakresie. – Budujemy infrastrukturę, aby polepszyć jakość życia – zainwestowaliśmy w żłobki, wspieramy edukację przedszkolną, szkolną. Mamy bardzo dobrze zdiagnozowane potrzeby młodych osób w naszym województwie. I program jest odpowiedzią na te wszystkie wyzwania. Inwestujemy w młodzież szkół zawodowych wysyłając ich na płatne staże zawodowe do lokalnych pracodawców, poprawiamy dostęp do usług zdrowotnych. Wybudowaliśmy sieć szerokopasmową, by ułatwić dostęp do Internetu i dać impuls do budowania cyfrowej gospodarki. Wskazaliśmy inteligentne specjalizacje regionu, w tym srebrną gospodarkę, i wspieramy ich rozwój. Fundujemy stypendia dla uczniów i studentów, by zatrzymać w regionie młode kadry i wspierać świętokrzyską gospodarkę.

Marszałek Renata Janik przywoływała też przygotowany przez urząd i bardzo wysoko oceniony przez Komisję Europejska projekt „Dziś uczeń – jutro student”.

– To przedsięwzięcie jest unikalne na skalę kraju. Projekt o wartości ponad 55 mln złotych. Projekt ma zachęcić młodych ludzi do studiowania i pozostawania w regionie. Oczekujemy, że przyczyni się on do zwiększenia liczby studentów na naszych świętokrzyskich uczelniach, a patrząc długofalowo – wzmocni to świętokrzyski rynek pracy dzięki dobrze wykształconym fachowcom. W tym roku uruchomiliśmy też stypendia dla studentów pierwszego roku Politechniki Świętokrzyskiej i UJK , to są stypendia dla studentów podejmujących naukę na kierunkach deficytowych, na których młodzi nie chcą studiować, a są to kierunki niezwykle potrzebne dla naszej gospodarki  – podkreślała Renata Janik.

Pełny zapis transmisji

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przygotował także dwa inne panele tematyczne – „NOWA ENERGIA. SREBRNA GOSPODARKA. Gospodarka senioralna – tak to robi Świętokrzyskie” oraz „NOWA ENERGIA. PRZYSZŁOŚĆ BIZNESU. Świętokrzyskie buduje swoją markę biznesową”.

Srebrna gospodarka, czy często używane zamiennie określenie gospodarka senioralna, w ostatnich latach stanowi istotną – i ciągle, ze względu na starzenie się społeczeństwa, wzrastającą – część krajowej i regionalnej gospodarki. Srebrna gospodarka to system wytwarzania, dystrybucji oraz konsumpcji dóbr i usług (bytowych i zdrowotnych), ukierunkowany na wykorzystanie potencjału nabywczego osób starszych i starzejących się.

Jaki jest współczesny senior? Czy znamy i potrafimy określić potrzeby świętokrzyskich seniorów? Jakie działania skierowane do seniorów, zachęcające ich do większej aktywności społecznej i zawodowej podejmuje samorząd województwa?… To pytania, które pojawiły się w dyskusji podczas panelu „Gospodarka senioralna – tak to robi Świętokrzyskie”. W wymianie poglądów i szukaniu dobrych rozwiązań dla polityki senioralnej w regionie uczestniczyli: Arkadiusz Ślipikowski, z-ca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej,  Iwona Wielgus – aktywny senior oraz Olga Chaińska – dietetyk kliniczny, Expert Fitness Centrum zdrowia i aktywność 35+

Jak podkreślał Arkadiusz Ślipikowski, z-ca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, według prognoz demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego, do 2060 roku wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego nastąpi znaczny wzrost osób w wieku poprodukcyjnym.

– Jesteśmy jednym z  czterech regionów, w których przewiduje się największy wzrost udziału osób w wieku 60+ w całej populacji  – mówił Arkadiusz Ślipikowski. – Uwzględniając te prognozy, trzeba zrobić wszystko, by przygotować w pierwszej kolejności powiat kielecki i miasto Kielce na świadczenie usług społecznych dla tej rosnącej grupy odbiorców na dużą. To oznacza, że planując politykę społeczną musimy zapewnić rozwój usług społecznych i zdrowotnych dedykowanych dla osób starszych i niesamodzielnych oraz prowadzić profilaktykę w ramach usług aktywnej integracji i aktywizacji prozdrowotnej. Jako samorząd województwa już to robimy – mówił.

Wskazywał też na realizowany przez urząd marszałkowski wspólnie z partnerami z gmin projekt  „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”, w ramach którego dla 3,5 tysiąca seniorów z Kielc i 19 gmin powiatu kieleckiego przygotowane zostały różnego typu usługi opiekuńcze i zdrowotne o wartości ponad 60 milionów złotych.

W wydarzeniu w Targach Kielce uczestniczyli także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego: dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Agnieszka Kołacz-SarnowskaKatarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz jej zastępca Artur Potaczała, a także  dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Krzysztof Ołownia.

Galeria

Aktualności

Nie zatrzymał się do kontroli, bo był nietrzeźwy

W piątek po godzinie 8.00 w miejscowości Brzegi w gminie Sobków funkcjonariusz ruchu drogowego jędrzejowskiej komendy dał znak do...

Polecamy