3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościŚwiętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka wręczone po raz drugi

Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka wręczone po raz drugi

Zobacz

Justyna Dziadek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Bożena Ewa Wódz – kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Krzysztof Myśliński – historyk sztuki i zasłużony muzealnik, a także Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – to laureaci tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Podczas uroczystej gali, która odbyła się dziś w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach, połączonej z wojewódzką inauguracją 29. Europejskich Dni Dziedzictwa, nagrody wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Kusztal.


Świętokrzyską Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka, upamiętniającą zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę, przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. To wyróżnienie za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej – wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacji, edukację muzealną oraz konserwację zbiorów z ostatniego roku kalendarzowego.

– Wasza pasja daje niesamowite efekty. Jako region mamy się czym pochwalić w dziedzinie muzealnictwa i mam nadzieję, że ta nagroda będzie małą cegiełką samorządu województwa do tego, aby Państwa zaangażowanie, oddanie i tę właśnie pasję – nagradzać – mówił do laureatów przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

– To, co robią nasi świętokrzyscy muzealnicy, umacniając pamięć o naszych przodkach, szanując historię, przybliżając ją naszym dzieciom i wnukom, pokazując jak ważna jest ona dla całego narodu – to wszystko przyczynia się do umacniania naszej polskości. To wielki honor przekazywać wyróżnienia za taką działalność – podkreślał wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

Kategoria Wystawa

W kategorii Wystawa nagrodę przyznano Justynie Dziadek za wystawę „Propius ad Deum – Sztuka Sakralna na Ponidziu ”.

Justyna Dziadek jest dyrektorem Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Obroniła pracę doktorską nt. średniowiecznych kazań ze Świętego Krzyża. Aranżowała liczne wystawy, m. in. „Pińczów – historia miast”, „Dygasiński – człowiek Ponidzia”, „Judaiki”, „Archeologia Ponidzia”, „Etnografia Ponidzia”, „Militaria z I i II wojny światowej”, „Geologia Ponidzia”. Organizowała wystawy czasowe: „Ponidzie 2019”, „Ponidzie 2020”, „1863 – Pamiętamy”, „Świątki Ponidzia”, „propius ad Deum – Sztuka Sakralna na Ponidziu”. Prowadziła warsztaty i lekcje muzealne, organizowała wiele uroczystości, koncertów i innych wydarzeń związanych z historią i kulturą regionu. Zrealizowała projekty „Historia Społeczności Żydowskiej w Pińczowie”, „Z historią przez Ponidzie”, „EtnoPonidzie – obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic”; sprawuje opiekę nad pińczowską Synagogą i udostępnia ją zwiedzającym.

Kategoria Publikacja

W kategorii Publikacja nagrodę otrzymała Bożena Ewa Wódz za publikację „Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu”.

Bożena Ewa Wódz – kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu; zajmuje się opracowaniami naukowymi zbiorów sztuki, badaniami nad kulturą oraz sztuką kościelną i świecką, działalnością wystawienniczą (uczestniczyła w organizacji kilkuset wystaw, jako autor, współautor oraz kurator gotowych projektów wystawienniczych) i popularyzatorską. W dorobku zawodowym ma ponad 120 publikacji z dziedziny historii sztuki, w tym katalogi zbiorów, wystaw, artykuły, rozprawy, materiały, kilkaset not prasowych a także trzy publikacje książkowe.

Kategoria Edukacja Muzealna

W kategorii Edukacja Muzealna nagrodą uhonorowano Krzysztofa Myślińskiego za inicjatywę cyklicznych spacerów zabytkoznawczych.

Krzysztof Myśliński – historyk sztuki, muzealnik, wykładowca akademicki, twórca opracowań naukowych i popularyzator sztuki. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział w Kielcach, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Należy do gremiów doradczych instytucji kultury: jest członkiem m. in. Rady Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, członkiem rady Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc. Pracował m. in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Biurze Dokumentacji Zabytków w Kielcach, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum Historii Kielc, prowadził wykłady na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i kilku uczelniach prywatnych. W 2000 r. został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sybillą (nagroda I stopnia) za wystawę „Ornamenta Eclesiae”. Sztuka sakralna Diecezji Kieleckiej”. Jest w regionie inicjatorem wydarzeń kultury, organizatorem przedsięwzięć artystycznych, wystaw, konferencji naukowych oraz spotkań poświęconych historii Kielc i wybitnym kielczanom. To autor książek i licznych artykułów naukowych, znany z upowszechniania wiedzy na temat Kielc i regionu świętokrzyskiego w mediach.

Nagrody w powyższych kategoriach mają charakter finansowy.

Nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną”

Nagrodę honorową „Za Działalność Muzealną” otrzymało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

W roku bieżącym nie wpłynęły wnioski w kategorii „Konserwacja zbiorów”. Galę uświetnił koncert Jacka Bończyka „Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”.

Inauguracja 29. Europejskich Dni Dziedzictwa

Wydarzenia połączone było z wojewódzką inauguracją 29. Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 oraz 18-19 września pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Zgodnie z motywem przewodnim instytucje kultury województwa świętokrzyskiego zapraszają do degustacji tradycyjnych produktów regionalnych oraz poznawania przepisów kulinarnych, które od lat królowały na polskich stołach, oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Oferta jednostek kultury prowadzonych przez samorząd województwa świętokrzyskiego dostępna jest tutaj.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają bezpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnych grup odbiorców.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy