Jedno na dziesięć nowonarodzonych dzieci przychodzi na świat jako wcześniak. Każda taka sytuacja to szczególnie trudny czas dla rodziców, a dla lekarzy wyzwanie, któremu nie zawsze łatwo jest sprostać. W powiecie kieleckim duży wkład w ratowaniu życia i zdrowia przedwcześnie urodzonych małych pacjentów ma Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach.
– Za wcześniaka uważa się dziecko, urodzone pomiędzy 22 a 36 tygodniem ciąży, a jednym z czynników ryzyka wczesnego porodu są, m.in. ciąże mnogie – mówi lek. med. Anna Kondała-Chojnacki, kierownik Oddziału Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w kieleckiej ŚCMiN.
Rocznie w szpitalu rodzi się ok. 200 wcześniaków, a opieka nad nimi jest dla lekarzy zawsze dużym wyzwaniem. W pierwszej kolejności muszą oni zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, pokarmowego oraz układu krążenia. Największym zagrożeniem są tutaj zakażenia płodu oraz krwawienie wewnątrzczaszkowe.
W pierwszych dniach po porodzie, bardzo ważna jest praca i zaangażowanie lekarzy, bowiem nie wszystkie dzieci udaje się uratować. Nie można jednak zapomnieć o roli rodziców, którzy powinni zapewnić swojemu dziecku optymalne warunki do dalszego rozwoju, już poza oddziałem szpitalnym – dodaje Anna Kondała-Chojnacki.
W ramach pomocy udzielanej rodzicom wcześniaków Centrum zapewnia, m.in.: zajęcia z rehabilitantem, dzieci poddawane są także systematycznym badaniom okulistycznym do momentu ustąpienia zagrożenia wystąpienia nieprawidłowości widzenia. Dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dzieci kierowane są do poradni specjalistycznych, m.in.: chirurgicznej, genetycznej czy neurologicznej.