3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościŚwiętokrzyski Jarmark Agroturystyczny i Smaki Jesieni z zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa

Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny i Smaki Jesieni z zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa

Zobacz

Ponad stu wystawców z regionalnymi potrawami, produktami lokalnymi oraz rękodziełem zaprezentuje się na “XV Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym i Smaki Jesieni”. Będą pokazy darcia pierza,  czy kiszenia kapusty w beczce. Chętni skosztują pachnącego podpłomyka. Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowali wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. W związku z tym, że powiat kielecki, w którym odbędzie się jarmark 19 września zostanie objęty żółtą strefą z powodu rosnącej liczby chorych na Covid-19 to wszyscy uczestnicy wydarzenia: turyści, wystawcy i organizatorzy muszą stosować się do zasad, które pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić wspólnie czas. 

 

Wydarzenie zainauguruje Msza Święta w Kościele z Rogowa o godz. 11.00. W Zagrodzie ze Ślęzan o godz.13.00 odbędą się pokazy: darcie pierza, przędzenie na przęślicy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, a o godz.14.00 zaprosimy na pokaz kiszenia kapusty w beczce wykonaniu Koło Gospodyń Wiejskich Występy. W Chałupie ze Złotnik od godz. 13.00 będzie można podpatrzeć jak niegdyś wyrabiano ciasto na podpłomyki oraz spróbować świeżego wypieku z tradycyjnego pieca.

Na polu przy alei lipowej zapłoną trzy ogniska, w których będą się piekły ziemniaki. Chętni będą mogli także sami wykopać kartofle na polu tuż za dużą sceną. Odbędą się także bezpłatne warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów. Podczas wydarzenia zostaną przeprowadzone trzy konkursy: kulinarny pod hasłem „Wiejskie czekadełko”, EtnoBłyskotka oraz na najpiękniejsze stoisko.

Organizatorzy- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowali wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Agrostrefa dla dzieci: 

  • Wiejska Foto Budka– możliwość wykonania zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej wiejskiej scenerii, z użyciem tradycyjnych narzędzi i sprzętów (np. balia z tarą do prania) oraz tradycyjnych elementów ubrania.
  • Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska” – na stoisku prezentowane będą walory turystyczne Puszczy Świętokrzyskiej. Poprowadzone będą warsztaty z : rozpoznawania grzybów, tropów zwierząt, rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, rozpoznawania popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Będą tu także prowadzone konkursy dla dzieci (koło fortuny) oraz zostanie zorganizowana leśna strefa relaksu.
  • „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” – to gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda na kilku stanowiskach: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki.
  • Robie Sobie Dizajn „EKO WIOSKA” gry i warsztaty dla najmłodszych – przestrzenna zabawa pobudzająca kreatywność dzieci. EKO WIOSKA to zestaw pięciu drewnianych domków, w których dzieci mają możliwość skorzystania z twórczych zabaw, mogą odkrywać najrozmaitsze zadania znajdujące na ściankach domków takich jak: domek Puk Puk Tu Las, domek Młynarz, domek U Pszczelarza, domek Vege Jadło, domek Cukiernia, warsztaty projektowania własnych Mini Eko Wiosek z drewna, drucików i ozdobnych papierów.
  • Ostoja Dworska – Zagroda Edukacyjna – Członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych Pokaz Ludowy pt. „Niesamowite opowieści z wiejskiego podwórza tzw. obraz wiejski utkany pachnącym sianem”. W trakcie pokazu poznamy pracę mieszkańców dawnej wsi, będzie można omłócić cepami snop zboża, wykonać eko-zabawki z siana i słomy oraz wziąć udział w konkursie dojenia kozy pokazowej.
  • Zamek Królewski w Chęcinach – na barwnym stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w stroje dawne, prowadzone będą konkursy i pokazy mincerstwa. Będzie można zobaczyć elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp.
  • Osada Średniowieczna z Huty Szklanej – odbędą się tu warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje przeciąganie liny, narty wieloosobowe, ubijanie masła, mega puzzle, mega krzyżówka, rzut wiankiem do celu oraz dojenie krowy.

Na dużej scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Dziecięcy Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Axis Band, Kapela Ludowa Stylizowana, Kapela Świętokrzyska, Koło Gospodyń Wiejskich Ignacowianki, Zespół Wierna Rzeka.

O godz. 16.00 zapraszamy na koncert AFTER PARTY.

Żółta strefa – ważne informacje dla turystów i wystawców, którzy wybierają się na jarmark:

Teren, na którym odbędzie się impreza zostanie podzielony na strefy, w których będzie mogła przebywać określona liczba osób.  Nie zostaną uruchomione parkingi wewnętrzne dla turystów ( na tzw. łąkach). Na parkingu wewnętrznym, między halami, auta będą mogli zostawić jedynie wystawcy. Aby kontrolować liczbę turystów przebywających w skansenie bilety będą sprzedawane w jednym punkcie – w kasie przy wejściu głównym.  Zostanie zwiększona liczba punktów z płynem dezynfekcyjny oraz toalet.  Zostanie wytyczony szlak dla uczestników wydarzenia Wejście (brama) – Wyjście (w okolicy wystawy wozów strażackich) – zostaną wykonane tabliczki kierunkowe, które ułatwią poruszanie się.  Stoiska zostaną ustawione w odległości co 4 metry, w co najmniej trzech sektorach skansenu.

Ze względu na obowiązujące w strefie żółtej obostrzenia organizatorzy proszą o zachowanie wszystkich zaleconych przez Ministerstwo Zdrowia środków ostrożności, w tym przede wszystkim:

Turyści:

  • Zakrywanie ust i nosa podczas przebywania na terenie skansenu;
  • Zachowanie zalecanej odległości;
  • Dezynfekcji rąk płynami, które będą przed wejściem oraz na stoiskach wystawców;
  • Stosowanie się do próśb organizatorów wydarzenia.

Wystawcy:

  • sprzedawanie i serwowanie potraw oraz produktów rękodzielniczych w rękawiczkach ochronnych i maseczkach;
  • posiadanie na stoisku środki do dezynfekcji;
  • zasłanianie ust i nosa;
  • zwracanie szczególnej uwagi, aby podchodzące do stoiska osoby zachowywały zalecaną odległość (najlepiej 2m), nie gromadziły się;
  • zwracanie szczególnej uwagi, by sami Wystawcy nie gromadzili się w większych skupiskach na swoim stoisku.

 

Plakat Jarmarku
Plakat Jarmarku

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy