Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Goźlicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie zapraszają 24 grudnia na uroczystą Pasterkę w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie pod Sandomierzem.
Ta niewielka miejscowość – rodowe gniazdo zasłużonej i wpływowej rodziny Ossolińskich – szczyci się unikatową w skali kraju podziemną kaplicą, wybudowaną na wzór Groty Narodzenia. Nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie powstał ten wyjątkowy obiekt sakralny. Popularna legenda głosi, że ufundował go w 1640 roku kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński, który sprowadził również, do usypania charakterystycznego kopca ponad kaplicą, ziemię znad Jordanu. Prawdopodobnie jednak świątynia w Ossolinie jest nieco młodsza i powstała pół wieku po śmierci kanclerza, z fundacji jednego z kolejnych właścicieli Ossolina, Franciszka Teodora Denhoffa.
Organizowane w kaplicy od kilkunastu lat pasterki, połączone z widowiskową inscenizacją scen nowo testamentalnych opisujących Narodzenie Pańskie, przyciągają tłumy wiernych z różnych zakątków Polski.
W ubiegłym roku bożonarodzeniowy spektakl rozbudowany został o dodatkową scenę, rozgrywającą się w progach pałacu króla Heroda, którego rolę gra Dawid Bryła. W widowisku występują ponadto: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef) oraz Nikola Wróblewska (Maryja).
Program:
22.30 Inscenizacja bożonarodzeniowa, w trakcie której Trzej Królowie przyjadą na wielbłądach do szopki złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Wcześniej zainscenizowana zostanie scena wizyty mędrców ze Wschodu w pałacu Heroda.
23.00 Uroczysta Msza św. z oprawa artystyczną przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Ossolinie
O północy, dla uczczenia przyjścia na świat Zbawiciela, w niebo wystrzelone zostaną fajerwerki.
Podczas tegorocznej pasterki będzie miała miejsce promocja płyty z piosenkami świątecznymi Cezarego Makiewicza, jednego z najbardziej znanych artystów nurtu muzyki country. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Święta noc”, nagrany specjalnie dla potrzeb ossolińskiej uroczystości bożonarodzeniowej przez Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.
Tradycyjnie też zbierane będą fundusze na remont kaplicy w Ossolinie.
– Prace konserwatorskie prowadzone są sukcesywnie już od 2012 roku – mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin. – W październiku udało się sfinalizować kolejny ich etap. Odnowiona została fasada obiektu. Planujemy kontynuację zabiegów mających przywrócić świątyni pierwotny blask. W najbliższych miesiącach rozpocznie się renowacja wnętrza kaplicy. Uczestnicy pasterki będą mogli finansowo wspomóc te zamierzenia.
Ci, którzy złożą choćby symboliczny datek na ten cel, otrzymają w ramach podziękowania okolicznościowy kalendarz na 2020 rok, bądź publikację poświęconą dziejom Kaplicy Betlejemskiej.
Zdjęcia (Arch. Stowarzyszenia)