3.5 C
Kielce
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaKulturaŚwiętokrzyscy Burzyciele Barier. Nagrody im Anny Sowy przyznane!

Świętokrzyscy Burzyciele Barier. Nagrody im Anny Sowy przyznane!

Zobacz

Już po raz szósty kapituła nagrody im. Anny Sowy przyznała specjalne wyróżnienia tym, którzy burząc bariery przyczyniają się do polepszenia życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Uroczysta gala odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, a wręczenie statuetek połączono z prezentacją pracy twórczej i występami artystycznymi osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” po raz pierwszy zorganizowany został w 2016 roku z inicjatywy śp. Anny Sowy, pełnomocnika prezydenta Kielc ds. Osób Niepełnosprawnych. – Celem konkursy jest zmiana postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych, promowanie i nagradzanie działań związanych z likwidacją barier architektonicznych i w komunikowaniu się, utrudniających poruszanie się lub porozumiewanie osobom z niepełnosprawnościami – poinformował Andrzej Michalski, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, który przypomniał, że inicjatorką konkursu była pani Anna Sowa, która sama poruszała się na wózku inwalidzkim. – Jej marzeniem była likwidacja jak największej ilości barier utrudniających niepełnosprawnym poruszanie się na w przestrzeni publicznej. Cieszę się, że do konkursu zgłasza się coraz więcej osób i instytucji, co oznacza, że ta przestrzeń publiczna się zmienia – dodał dyrektor PFRON Andrzej Michalski.

Jak przyznał, kapituła konkursu pod przewodnictwem senatora Krzysztofa Słonia nie miała łatwego zadania. – Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu wybraliśmy podczas posiedzenia, które odbyło się 3 listopada. Faktycznie wybór był bardzo trudny, ale nader przyjemny. Cieszy fakt, że coraz więcej osób dostrzega potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie, komunikację ze zdrowymi osobami i łamiąc bariery. To wydarzenie zyskuje coraz większą rangę – podkreślał senator Krzysztof Słoń, który pełnił rolę przewodniczącego kapituły konkursowej. Oprócz niego w kapitule zasiedli także: z-ca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Pasek reprezentujący wojewodę świętokrzyskiego, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Korus, prezes zarządu Radia Kielce S.A. Janusz Knap, kierownik działu adaptacji osób niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Iwona Duda reprezentująca prezydenta Kielc oraz dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON Andrzej Michalski.

Podczas uroczystej gali odbywającej się w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach nagrody wręczono w trzech kategoriach „Łatwy dostęp”, „Skuteczna komunikacja” oraz „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. I tak, w kategorii „Łatwy dostęp” nagroda główna trafiła do Fundacji „Gramy z Tobą”, która pod koniec grudnia 2020 roku w Pietraszkach (Białogon) otworzyła Manufakturę Pietraszki Zakład Aktywności Zawodowej, w której zatrudnienie znalazło kilkanaście osób. Założycielem fundacji jest ks. Witold Janocha, wieloletni dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, krajowy Duszpasterz Sportowców z Niepełnosprawnością. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do” Powiatu Opatowskiego i Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W kategorii „Skuteczna komunikacja” statuetkę otrzymała Fundacja DR Clown, której członkowie od lat skutecznie komunikują się z małymi pacjentami przebywającymi w świętokrzyskich szpitalach. Wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz do Urzędu Skarbowego w Kielcach.

W kategorii „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” statuetkę przyznano dla Grażyny Alicji Piłat, wieloletniej choreograf Zespołu Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech” działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury od 1999 roku. Zespół skupia osoby niepełnosprawne intelektualnie, z którymi pani Grażyna ma świetny kontakt. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano dla Alicji Czarneckiej, prezesa Zarządu Starachowickiego Koła „Niepełnosprawni Plus”, a także dla Grzegorza Kurkowskiego, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jędrzejowie.

Podczas uroczystej gali niesamowity występ dał zespół „Grześki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie oraz zespół członków Środowiskowego Domu Samopomocy ze Skarżyska Kamiennego. Rozstrzygnięto także konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” pod hasłem „To co kocham”. Była to już dziewiętnasta edycja konkursu.

Galeria

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy