14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy, święto ludzi bezinteresownie ratujących ludzkie życie, dzieląc się najcenniejszym, trudnym do zastąpienia lekiem – własną krwią. Data jest nieprzypadkowa. Święto ustanowione zostało w dzień urodzin lekarza i badacza Karla Landsteinera, który na podstawie obserwacji wyróżnił grupy krwi oraz odkrył czynnik Rh. Naukowiec został uhonorowany za swoją pracę badawczą Nagrodą Nobla. Wszystkim honorowym krwiodawcom dziękujemy za ich pomoc i życzymy zdrowia, uśmiechu i wytrwałości.
“Oddaj krew i spraw, by świat mógł tętnić – to hasło przewodnie obchodzonego w 2021 roku Światowego Dnia Krwiodawcy. Ma w swoim przesłaniu podkreślić zasadniczy wkład honorowych dawców krwi w utrzymywanie tętniącego życiem świata. Osoby te oddając swoją krew i jej składniki częstokroć ratują życie i przyczyniają się do poprawy zdrowia wielu pacjentów. Hasło ma wzmocnić również globalne wezwanie, aby coraz więcej ludzi na całym świecie oddawało krew regularnie.
Wszystkim chętnym, zainteresowanym udziałem w akcjach krwiodawstwa, przypominamy – możesz oddać honorowo krew, jeśli:
- jesteś zdrowy
- masz skończone 18 lat i posiadasz dowód osobisty lub paszport
- masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
- nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę, nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe
- zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców
- jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
- nie jesteś na czczo
Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.
Informacje o przygotowaniu do donacji, a także o planowanych akcjach wyjazdowych realizowanych przez stacje krwiodawstwa dostępne są na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.