Wspólne świętowanie w gronie przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sukowie w czasie pandemii koronawirusa? To możliwe. 22 lata temu placówka otrzymała zaszczytne imię Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej. Fakt ten zobowiązuje. Specjalnie na tę okoliczność został przygotowany montaż słowno-muzyczny zatytułowany: „Pamięci tych, którzy dla Niepodległej szli…”. To owoc wysiłku Młodych Artystów – Uczniów i ich Rodziców oraz nauczyciela języka polskiego – Łukasza Wilczkowskiego – autora scenariusza i reżysera filmu.
Inscenizacja ma na celu przypomnienie, że dramat tamtych okrutnych czasów dotykał ludzi bez wyjątku: mających dom, rodzinę, plany na przyszłość, pasję, talent, często tych u progu dorosłego życia… Wirtualna akademia jest też dowodem na to, że wartości, do kultywowania których zobowiązuje zaszczytne imię placówki, są bliskie jej wychowankom i mają honorowe miejsce w ich sercach. Solidaryzowanie się w trudnych chwilach ma dziś inny wymiar, ale dowodzi temu samemu. Kochamy Polskę. Zapraszamy do obejrzenia akademii z okazji święta SP w Sukowie. Bądźmy razem.
Pomimo upływu lat, postawa Partyzantów AK powinna być wzorem dla każdego Polaka. Ich stale zagrożone życie toczyło się w tych bezwzględnych historycznie czasach w zgodzie z trzema ideami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zadaniem kolejnych pokoleń, także naszym, jest ocalić od zapomnienia piękne tradycje, historię i pamięć o niezwykłym pokoleniu ludzi walczących o bezpieczny dom – Polskę.
Dlatego w programie artystycznym położono nacisk na fakt, że jesteśmy spadkobiercami znakomitych tradycji i niezwykle cennych wartości. Chociaż nasz patriotyzm ma inny smak, to opierać się powinien na tym samym fundamencie. Jak przekonywał Jan Paweł II, którego 100-lecie urodzin niedawno świętowaliśmy, w młodych ludziach jest siła, obojętnie od czasów, w których przyszło im żyć. „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” – tymi słowami Jan Paweł II w roku 1985 rozpoczął List do młodych całego świata. Dziś to Młodzi Artyści, poprzez teksty wykorzystane w scenariuszu, mówią do każdego wychowanka placówki: zastanów się, czy swoją młodość wykorzystujesz w pełni?
Przy okazji święta Szkoły Podstawowej w Sukowie, wspominamy wszystkich tych, których życie zostało brutalnie zgaszone pod zarzutem patriotyzmu – wygłosił jeden z narratorów. Choć te czasy znamy tylko z kart podręczników do historii oraz z opowieści, tych którzy ze wzruszeniem podzielili się z nami wspomnieniami o bolesnej przeszłości, z całą świadomością chcemy żyć tak, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o zasługach Armii Krajowej, aby pamięć o bohaterstwie żołnierzy była żywa w sercu każdego człowieka. Zawsze będziemy wspominać tych, którzy w czasie II wojny światowej przelali krew, aby przyszłe pokolenia, również i nasze, mogły żyć bez piętna dramatycznych przeżyć – podkreśla Łukasz Wilczkowski, polonista z Sukowa, pod którego batutą powstało wirtualne przedstawienie. To świadectwo tego, że Młodzież kieruje się wartościami, o których przypomina – dodaje.