3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaKulturaŚwięto Plonów w Mniowie za nami. Wydarzenie było połączone z festiwalem zalewajki

Święto Plonów w Mniowie za nami. Wydarzenie było połączone z festiwalem zalewajki

Zobacz

Przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, uroczysta msza święta polowa, poświęcenie płodów ziemi, występy artystów ludowych i wybór najpiękniejszego wieńca, a na zakończenie koncert Kapeli Typowy Janus. Tegoroczne dożynki gminy Mniów odbyły się na boisku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie. Była moc atrakcji, a wydarzeniu towarzyszył festiwal zalewajki.

Tradycji dożynkowej stało się w Mniowie zadość w 14 sierpnia. Święto plonów rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu dożynkowego spod szkoły w Mniowie na plac przy boisku, gdzie stanęła scena. To tu wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i modlono się za urodzaj oraz zdrowie rolników. Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii Mniów, ksiądz Tadeusz Bielecki. Punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczął się ceremoniał dożynkowy, zgodnie z którym na ręce wójta gminy Mniów Piotra Wilczaka starostowie dożynek przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki. – Przyjmij gospodarzu ten chleb, jako symbol pracy rąk ludzkich i dziel nim sprawiedliwie – mówili starostowie dożynek, Bożena Zapała z sołectwa Serbinów, która wspólnie z mężem prowadzi fermę kur oraz Grzegorz Grzegorczyk, mieszkaniec sołectwa Borki, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne. – Dziękuję wszystkim rolnikom za trud ich pracy, której efektem są przyniesione dziś plony. W tym wyjątkowym czasie wspólnie z rolnikami dziękujemy za dary ziemi, prosząc o siłę i zdrowie dla tych, którzy w wielkim trudzie i pocie czoła, niezależnie od pogody, pracują na dar chleba. Jego wartość znamy wszyscy. Życzę, aby nikomu tego chleba nie zabrakło – życzył wójt gminy Mniów Piotr Wilczak przybyłym na uroczystość, kłaniając się nisko rolnikom za trud, cierpliwość, wytrwałość i walkę o coroczne plony. Do życzeń przyłączyli się także przybyli goście, wśród których była wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski oraz wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski.

Podczas dożynek piękną dekorację sceny stanowiły wieńce dożynkowe wyplecione zgodnie z tradycją. Po ich poświęceniu komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszego z nich. Jak się okazało, miejsce pierwsze zajął misternie upleciony wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Żurawinki”, który będzie reprezentował gminę Mniów podczas dożynek Powiatu Kieleckiego. Przybyli na uroczystość goście mogli wysłuchać występów seniorów z Klubu Seniora w Mniowie oraz lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Wiele działo się także poza sceną. Na najmłodszych czekała strefa dmuchańców, a na tych nieco starszych liczne stoiska i kramy z wyrobami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych artystów. Można było też spróbować tradycyjnej polskiej zalewajki w najróżniejszych wydaniach, a to wszystko za sprawą Festiwalu Zalewajki i konkursu na najlepszą zalewajkę. A ten wygrało Koło Gospodyń Wiejskich „Serbinianki”.

Niezapomniany koncert dała Kapela typowy Janus, a na zakończenie wydarzenia odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy