3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościŚwięto Niepodległości w gminach powiatu

Święto Niepodległości w gminach powiatu

Zobacz

W gminach powiatu kieleckiego odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości – jednego z najważniejszych świąt państwowych.

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski. W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji tradycyjnie w gminach powiatu odbędą się uroczystości upamiętniające to ważne dla Polaków wydarzenie.

W Gminie Bieliny Narodowe Święto Niepodległości będzie połączone z Dniem Kultury i Tradycji Gminy Bieliny. Uroczystości odbędą się 12 listopada. Będzie patriotycznie, wzniośle, a także smacznie i z przytupem.
Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomnikach zamordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej. O godzinie 12.00 w bielińskim kościele parafialnym wspólnie odśpiewamy hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbędzie się liturgia mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Bielin zamordowanych podczas II wojny światowej. Następnie uczestnicy uroczystości w biało-czerwonym korowodzie, niosąc olbrzymią flagę narodową przejdą do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach. W tamtejszej hali sportowej odbędzie się dalsza część świętowania. O godzinie 14.00 zaplanowano wręczenie stypendiów im. prof. Karola Teligi dla najzdolniejszej młodzieży szkolnej.
W pierwszym bloku prezentacji artystycznych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przedstawią akademię patriotyczną. Wystąpią także: Zespół Piosenki Metro Bieliny oraz Zespół Pieśni i Tańca Jodełki. Po uroczystym rozpoczęciu wydarzenia przewidzianym na godzinę 15.00 oraz wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości wystąpią: orkiestra dęta OSP z Bielin pod batutą Marcina Chlebnego, „Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy”, Klub Seniora z Bielin, Patrycja Jędrzejowska, zespoły śpiewacze: „Makoszanki” i „Echo Łysicy”, Zuza Bera, Aleksandra Zdeb oraz „Śwarne Kakonianki”.
W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurs kulinarny „Specyjały spod Łysej Góry”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się ok. godziny 17.30 na scenie głównej. Na zakończenie wystąpi Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin „Sabbaton”, Wiktoria Gawron i Kapela Adaśki.
Imprezie towarzyszyć będą: degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich – smakołyki kuchni świętokrzyskiej, wystawy, prezentacje wytwórstwa ludowego oraz atrakcje dla dzieci.

W Gminie Bodzentyn tegoroczne uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w sobotę 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Bodzentynie, a następnie złożeniem kwiatów przy pamiątkowych tablicach. Dalsza część uroczystości będzie odbywać się na sali widowiskowej biblioteki w Bodzentynie. Uczniowie szkoły podstawowej we Wzdole Rządowym zaprezentują program słowno- muzyczny, a następnie Będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Bodzentynie.

 

W Mieście i Gminie Chmielnik Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Chmielniku o godz. 10.00. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami miasta. Przed tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Chmielniku zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Natomiast w Parku Niepodległości będzie miało miejsce uroczyste podniesienie na masz flagi państwowej, zostanie odśpiewany hymn państwowy, a przed Pomnikiem Wdzięczności zostaną złożone kwiaty i znicze.
Na wspólne świętowanie zaprasza mieszkańców także Chmielnickie Centrum Kultury, gdzie 11 listopada o godz. 12:30 – rozpocznie się konkursu „Smaki Gęsiny”. W programie znalazły się również występy artystyczne.

 

W Mieście i Gminie Daleszyce uroczystość obchodów 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpocznie o godz.9.15 wymarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku. Następnie przed pomnikiem zostaną złożone wiązanki i zapalone znicze. O godz. 10.00 odbędzie się msza święta w intencji poległych za ojczyznę w kościele parafialnym w Daleszycach. Po mszy zaplanowano apel poległych oraz złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed Pomnikiem uczestników walk o Niepodległość Polski na cmentarzu.

 

W Gminie Górno uroczyste obchody rozpocznie o godz. 12.00 Msza Św. w Kościele p.w. św. Wawrzyńca w Górnie, zakończona Koncertem Patriotycznym. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Ofiar Pacyfikacji w Górnie, gdzie zostaną złożone wieńce, a zgromadzeni odśpiewają Hymn Polski.Następnie dzieci z gminy Górno, oddadzą hołd dzieciom walczącym o Niepodległość Polski, poprzez udział w Biegu Niepodległości, organizowany w ramach projektu “Dziecięca Akademia Lekkoatletyczna”. Całe obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy wspólne ognisko przy Placu Targowym na Małej Kadzielni w Górnie.

W Mieście i Gminie Łagów obchody Święta Niepodległości 11 listopada rozpocznie o godz. 10:00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy występ dzieci i młodzieży ze Szkoła Podstawowa w Zbelutce i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie. Na zakończenie przygotowano gorący poczęstunek dla uczestników wydarzenia.

W Mieście i Gminie Łopuszno obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 LISTOPADA rozpoczną się o godz. 11.50 recitalem pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Szkolnego ze S.P. im. Jana Pawła II w Łopusznie, następnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Orkiestry Dętej z Łopuszna. W dalszej części uroczystości zaplanowano uroczysty przemarsz pod tablicę umieszczoną na budynku Internatu i złożenie wieńców i zniczy.

Miasto i Gmina Piekoszów zaprasza na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczne wydarzenie rozpocznie się w samo południe od uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości oddadzą cześć bohaterom narodowym, składając kwiaty pod pomnikami Św. Jana Pawła II oraz bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego przy miejscowym kościele parafialnym. Następnie, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, w uroczystym przemarszu pocztów sztandarowych, uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Niepodległości, gdzie nastąpi meldunek pododdziałów i wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Każda z delegacji będzie mogła złożyć kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległej Polski.

 

W Gminie Masłów Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w kilku miejscach gminy: w Masłowie, Dąbrowie, Wiśniówce oraz po raz pierwszy w Michniowie, gdzie w Mauzoleum Wsi Polskich odbędzie się koncert „Lament michniowski” z udziałem Chóru Masłowianie.
MASŁÓW
godz. 10:00 – msza święta w intencji Ojczyzny
kościół pw. Przemienienia Pańskiego
godz. 11:30 -„Do krwi ostatniej…” – koncert z udziałem artystów Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach w masłowskiej hali sportowej. Wystąpią: Brzezinianki, Chór Masłowianie, Dąbrowianki, Nowe Masłowianki, Kopcowianki, Lubrzanka.
DĄBROWA
godz. 13:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na zboczu Białej Góry
WIŚNIÓWKA
godz. 14:15 – złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 14:45 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem Andrzej i Przyjaciele -świetlica samorządowa
MICHNIÓW
godz. 17:00 – „Lament michniowski” – koncert pieśni patriotycznej z udziałem chórów, solistki i kwartetu smyczkowego. Wystąpią: Chór Masłowianie, Chór Con Passione – śpiew, Sylwia Ziółkowska – sopran, kwartet Estradi Various – instrumenty smyczkowe, Michał Kopeć – dyrygent, instrumenty klawiszowe. Koncert poprowadzi Wojciech Purtak.

 

W Gminie Miedziana Góra obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski i wspólne świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 10:00 Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach Drugich. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w formie biało-czerwonego korowodu pod pomnik upamiętniający 100-lecie niepodległości Polski na placu przed Urzędem Gminy w Miedzianej Górze. Tam będzie miało miejsce odśpiewanie hymnu narodowego, okolicznościowe przemówienia, poczty sztandarowe, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem. Po oficjalnych uroczystościach będzie czas na wspólny gorący poczęstunek. Uroczystości patriotyczne zakończy koncert niepodległościowy Kuby Michalskiego pt. „Śpiewana historia Polski” , który odbędzie się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedzianej Górze. Koncert to połączenie pieśni tradycyjnych, kompozycji Kuby Michalskiego do wierszy wielkich polskich poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Asnyka i Herberta oraz piosenek Jacka Kaczmarskiego.

 

W gminie Strawczyn uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP w Strawczynie o godz.11.00. Następnie uczestnicy prowadzeni przez kompanię honorową Wojska Polskiego oraz Straży Pożarnych dotrą pod Urząd Gminy w Strawczynie, gdzie zostanie wciągnięta Flaga Państwowa na maszt oraz zostanie odśpiewany Hymn Państwowy wraz z odczytaniem Apelu Poległych ,po którym wszyscy zostaną zaproszeni do hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Strawczynie. Tam odbędzie się niezwykły koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Strawczyn. Po koncercie uczniowie, seniorzy wraz z zespołem Ludowym z terenu Gminy Strawczyn zaprezentują się w patriotycznej części artystycznej. Na wszystkich przybyłych gości pod koniec występów będzie czekała pyszna grochówka.

 

W Mieście i Gminie Nowa Słupia obchody Święta Niepodległości będą połączone z odsłonięciem i poświeceniem muralu 10 listopada, a odbędą się w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi. W programie: występ SP Nowa Słupia, wręczenie nagród w konkursie plastycznym, występ Laureata Konkursu Pieśni Patriotycznej, Koncert Niepodległościowy, rekonstrukcja wydarzeń Powstania Styczniowego oraz odsłonięcie i poświęcenie muralu.

 

Gmina i Miasto Chęciny zaprasza na Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, które rozpoczną się o godz. 10:30 uroczystą Mszą Św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Chęcinach. Następnie zaplanowano występ słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z SP w Chęcinach oraz złożenie wieńców pod tablicą i pomnikiem upamiętniającymi bohaterów narodowych. O godz. 16.00 w Hali Pod Basztami w Chęcinach w słowno-muzyczny programie wystąpią dzieci z Przedszkola Samorządowego w Chęcinach. Swój program zaprezentuje też Studio Piosenki działające przy CKiS.

 

W Gminie Nowiny 11 listopada 2023 r. kolejny raz odbędzie się wspólne świętowanie niepodległości Rzeczypospolitej. Z tej okazji zaplanowano radosny marsz patriotyczny, który zakończy się na lotnisku modelarskim w Kowali wspólnym odśpiewaniem hymnu. Będą też pokazy lotnicze w wykonaniu Klubu Modelarstwa Sportowego w Kielcach. Oprawę muzyczną zapewnią: Orkiestra Dęta Nowiny, KGW Kowalanki oraz Miron Tomczyk. Będzie okazja do wspólnego śpiewu przy ognisku. Ciepły poczęstunek zapewnią Panie z KGW Kowalanki. Start o godzinie 10:00 spod GOK Perła w Nowinach.

 

W Mieście i Gminie Pierzchnica uroczystości związane z obchodami 105 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI PRZEZ POLSKĘ rozpocznie o godz. 9:00 – Msza Święta w Kościele pw. Św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Po mszy uczestnicy przejdą pod Pomnik Powstańców i złożą wieńce. O godz. 11:00 odbędzie się uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Pierzchnicy.

 

 W Gminie Zagnańsk obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godzinie 12.00 uroczystą Mszą Święta w intencji Ojczyzny i Parafii pod wezwaniem św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku. Mieszkańcy będą także modlić się za Nauczycieli Tajnego Nauczania pracujących w Zagnańsku w okresie II wojny światowej. Nabożeństwo o godzinie 11.45 poprzedzi występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku (Chrustach). Uczniowie zaprezentują montaż słowno-muzyczny. Po uroczystościach religijnych pod tablicą umieszczoną na dzwonnicy przy kościele, upamiętniającą zagnańszczan poległych w latach 1914 – 1921, zostaną złożone wiązanki i znicze.

 

 

 

 

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy