3 maja obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji. To patriotyczne święto zostało ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w roku 1990 w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej Konstytucji w nowożytnej Europie. Prace nad ustawą rządową trwały wiele miesięcy. W zawarto tam artykuły ustanawiające zasady ustroju monarchii konstytucyjnej, którą stała się Rzeczpospolita. Na mocy dokumentu, między innymi, zrównano stan mieszczański i szlachecki, zapewniono ochronę chłopom, zapewniono swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.
Wprowadzenie postanowień Konstytucji w życie nie było łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również Wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, która zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. W 1793 roku Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został oficjalnie ustanowiony Świętem Narodowym. W okresie PRL-u obchody 3 maja były zakazane ze względu na idee wolnościowe i wyzwoleńcze, z którymi kojarzyła się Konstytucja. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku.