3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaŚwięto muzyki ludowej w Chmielniku

Święto muzyki ludowej w Chmielniku

Zobacz

W niedzielę, 4 sierpnia, chmielnicki rynek tętnił życiem. Odbył się tam finał XXIV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu, przyciągnęło utalentowanych artystów, licznych widzów i miłośników muzyki ludowej. 
Muzyka regionalna ponownie zabrzmiała na chmielnickiej scenie, a zespoły i soliści, zanim mogli zaprezentować swoje umiejętności, musieli przejść eliminacje w gminach Masłów i Piekoszów. Do finału zakwalifikowało się 33 wykonawców, w tym zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze oraz soliści.
Imprezę otworzyli laureaci ubiegłorocznego przeglądu – Monika Walas, zwyciężczyni XXIII edycji, wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Wierna Rzeka oraz Zespołem Śpiewaczym Kopcowianki. Następnie na scenie pojawiali się kolejni artyści, prezentując swoje talenty wokalno-taneczne.
Uroczystego powitania uczestników i publiczności dokonali starosta kielecki Tomasz Pleban oraz burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik. Starosta podkreślił, że to wyjątkowe spotkanie z muzyką ludową, płynącą prosto z serca, a burmistrz zaznaczył, że Chmielnik po raz 24. stał się stolicą folkloru województwa świętokrzyskiego.
– Dzisiaj po raz kolejny możemy podziwiać wyjątkowe talenty, pasje, energie i kolorowe stroje najlepszych zespołów i solistów. A nami wyjątkowe spotkanie z muzyką ludową, najlepszą, bo płynącą prosto z serca. Wszystkim artystom i życzę wykonań na najwyższym poziomie – mówił starosta Tomasz Pleban.
– Dzisiaj zgromadzili się najlepsi z najlepszych. Dzisiaj Chmielnik jest stolicą muzyki ludowej w powiecie kieleckim. Życzę wszystkim niezapomnianych wrażeń a artystom udanych występów – powiedział Paweł Wójcik.
Na scenie nie zabrakło również członków Zarządu Powiatu w Kielcach, Cezarego Majchra i Mariusza Ściany, którzy podziękowali artystom za ich wysoki poziom występów. – To nasza wspaniała tradycja. Z roku na rok poziom naszych artystów jest coraz wyższy, za co bardzo dziękujemy – mówili ze sceny.
Włodarze gmin, w tym burmistrzowie Piekoszowa, Daleszyc, Pierzchnicy, Morawicy oraz wójtowie Nowin i Masłowa, wspierali swoich reprezentantów. Obecni byli burmistrz Piekoszowa Teresa Jakubowska, burmistrz Dariusz Meresiński z Daleszyc, burmistrz Stanisław Strąk z Pierzchnicy, burmistrz Marian Buras z Morawicy, wójt Łukasz Gryń z Nowin, wicewójt Masłowa Monika Dolezińska – Włodarczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Józef Gawędzki.
Występujących oklaskiwali także radni powiatowi Anna Kosmala, Anna Łubek i Renata Łoboda – Sędzmir oraz liczni goście, w tym poseł RP Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki oraz Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Poseł zachęcił wszystkich do wspólnego odśpiewania „Da Moja Łysico”, podkreślając, że to prawdziwe święto folkloru. – Tu, w Chmielniku spotykają się najlepsi z najlepszych. Dzisiaj mamy prawdziwe święto folkloru – mówił ze sceny poseł, zachęcając wszystkich do odśpiewania „Da Moja Łysico”.
Powiatowy przegląd oceniała komisja pod przewodnictwem profesora Stanisława Cygana, w składzie Grzegorz Michta — muzyk i Beata Piotrowska-Wróbel — przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kielcach. – To był bardzo wysoki poziom artystyczny, za to państwu dziękuję — mówił prof. Stanisław Cygan.
To wydarzenie to nie tylko przegląd talentów, ale także hołd dla tradycji i kultury regionu, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników i widzów.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy