3.5 C
Kielce
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaAktualnościŚwięto folkloru w Chmielniku

Święto folkloru w Chmielniku

Zobacz

Żywiołowe tańce, wokalne popisy solistów, piękna muzyka ludowa, wspaniała publiczność – tak można podsumować XXI Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Łącznie na scenie zaprezentowało się blisko 400 artystów.

1 sierpnia na Rynku w Chmielniku po raz kolejny zabrzmiała muzyka regionalna. Tym razem zespoły, zanim zaprezentowały się na chmielnickiej scenie, musiały przejść lokalne eliminacje. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa z powodu trwającej epidemii koronawirusa. Eliminacje odbyły się w czerwcu w trzech gminach – Masłów, Piekoszów i Chmielnik. Do finału zakwalifikowało się łącznie 27 wykonawców, w tym zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze, a także soliści.
Jako pierwsi swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowali laureaci XX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Furmani oraz Zespół Śpiewaczy Chełmowianie.

Gościnny Chmielnik

Uczestników i publiczność uroczyście przywitali gospodarze wydarzenia starosta kielecki Mirosław Gębski i zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Małgorzata Przeździk.

– Już dwudziesty pierwszy raz możemy podziwiać wyjątkowe talenty, pasje, energie i kolorowe stroje wszystkich uczestników. Przed nami wyjątkowe wykonanie przepięknych ballad ludowych, przypowieści, godek w gwarze ludowej. Wszystkim artystom życzę wykonań na najwyższym poziomie i niech wygra najlepszy – mówiła zastępca burmistrza Małgorzata Przeździk.

– Serdecznie witam wszystkich uczestników dzisiejszego przeglądu, jak również licznie przybyłą publiczność. Dzisiaj Chmielnik jest stolicą muzyki ludowej w powiecie kieleckim. Życzę wszystkim niezapomnianych wrażeń a artystom udanych występów – powiedział starosta Mirosław Gębski.

Na scenie nie zabrakło wicestarosty Tomasza Plebana, członków Zarządu Powiatu w Kielcach – Cezarego Majchera i Mariusza Ściany.

W powiatowym święcie folkloru uczestniczyli też przedstawiciele zaprzyjaźnionego powiatu Vogtland z Niemiec. Nasz powiat odwiedzili Uwe Drechsel, zastępca starosty powiatu Vogtland, Karsten Kramer, osobisty doradca starosty powiatu Vogtland, Anna Eckner, sekretarz starosty, Gerd Pürzel, Komendant Rejonowy Kontroli Pożarowej i katastrofy powiatu.

Jak powiedział Uwe Drechsel, byli oni pod dużym wrażeniem występów artystów, jak również powiatu.

W Chmielniku nie zabrakło również włodarzy gmin, którzy wspierali zespoły i solistów  reprezentujących ich wspólnoty. Obecni byli burmistrz Andrzej Gąsior z Nowej Słupi, wójt Tomasz Lato z Masłowa, wójt Damian Szpak z Rakowa, wójt Sebastian Nowaczkiewicz z Nowin, burmistrz Dariusz Meresiński z Daleszyc, wójt Zbigniew Piątek z Piekoszowa oraz wójt Przemysław Łysak z Górna.

Występujących oklaskiwali także przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia oraz radni powiatowi: Irena Gmyr, Agata Sałata, Sylwester Kasprzyk, Paweł Gratka oraz Anna Kosmala.

XXI Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów swoją obecnością zaszczycili senator RP Jacek Włosowicz i poseł RP Krzysztof Lipiec.

– W Chmielniku jest zawsze super. To nie ulega żadnej kwestii, a szczególnie w ten dzień, kiedy tutaj spotykają się zespoły folklorystyczne ze świętokrzyskiego. To nasza duma, to nasza chluba i dzisiaj chciałem się głęboko pokłonić tym wszystkim artystom ludowym – mówił poseł Krzysztof Lipiec.

Tradycyjnie, kolorowo i tanecznie

Taniec i śpiew to ich żywioł – tak mówili artyści, których mogliśmy zobaczyć na scenie w Chmielniku. – Robimy to, co lubimy, co jest naszą pasją i co gra nam w duszy. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy ponownie wstąpić w Chmielniku. Warto jest podtrzymywać naszą piękną tradycję – mówiły Teresa Kwaśniewska i Aneta Dulęba z Zespołu Pieśni i Tańca Furmani.
W czasie trwania Powiatowego Przeglądu scena ani przez chwilę nie była pusta. Nie zawiodła także publiczność, która wyśmienicie się bawiła. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańców.
W trakcie Przeglądu gościnnie wystąpią solistka Jana Sammer z Niemiec oraz Zespół Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna”.

Najlepsze zespoły nagrodzone

Powiatowy przegląd odbywał się w formule konkursowej. Jury pod przewodnictwem profesora Stanisława Cygana, w składzie Grzegorz Michta — muzyk i Beata Piotrowska-Wróbel — przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kielcach, oceniało artystów w następujących kategoriach: zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze a cappella, zespoły śpiewacze z akompaniamentem oraz soliści.
– To był bardzo wysoki poziom artystyczny. Ja ze swojej perspektywy, ponieważ oceniałem wszystkie wystąpienia pod kątem użycia języka ludowego, mogę powiedzieć, że jestem spokojny o żywot gwary, o jego urodę. Ona się tutaj pokazywała w różnych odmianach, mieniła się różnymi blaskami i za to państwu dziękuję — mówił prof. Stanisław Cygan.

W kategorii zespoły pieśni i tańca pierwsze miejsce ex aequo zdobyły Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka i Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie. Drugie miejsce Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie, a trzecie – Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie.

Najlepszą solistką została pani Irena Gąsior z gminy Nowa Słupia. Tuż za nią uplasowały się panie Ewa Cisowska z gminy Strawczyn (II miejsce) i Monika Walas z gminy Łopuszno (III miejsce).

W kategorii zespoły śpiewacze a cappella nagrodę główną otrzymał Zespół Dąbrowianki. Drugie miejsce zajął Zespół Marzyszanki, a trzecie miejsce – Zespół Modrzewianki. Jury przyznało wyr

wyróżnienia dla zespołów Górnianecki i Świętokrzyskie Jodły.

W kategorii zespoły śpiewacze z akompaniamentem zatriumfował Zespół Kowalanki, na drugim miejscu uplasował się Zespół Rykoszyntrzecie miejsce zajęli Tumlinianie. Wyróżnienie przyznano Zespołowi Szewczanki.

Na zakończenie Przeglądu starosta kielecki zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy za rok.

Powiatowej imprezie towarzyszyło lokalne wydarzenie pod nazwą Giełda Pasji podczas której swój dorobek kulinarny i artystyczny zaprezentowały koła gospodyń wiejskich. Ponadto odbył się konkurs wiedzy o dawnym życiu na wsi pod nazwą „Czy znasz życie i mowę swoich przodków?”

Patronat medialny: Radio Kielce, Radio eM, Echo Dnia, TVP3 Kielce.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – piękne uroczystości w Rykoszynie

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie odbyły się uroczystości z okazji 89. rocznicy śmierci Marszałka. Wydarzenie...

Polecamy