Pokazy obrzędowe i zwyczaje związane z życiem mieszkańców dawnej wsi kieleckiej, kiermasz pieczywa i całe mnóstwo świętokrzyskich smakowitości, a do tego występy kapel ludowych – w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się Święto Chleba. Tego dnia jubileusz 55 -lecia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki. Wśród wielbicieli tradycji ludowej znaleźli się starosta kielecki Mirosław Gębski.

Impreza w Tokarni to przepiękna podróż po obrzędowości ludowej związanej ze świętem plonów połączona z licznymi pokazami obrzędowymi. Warto dodać, iż tylko raz w roku, właśnie z okazji Święta Chleba, Muzeum Wsi Kieleckiej tego dnia uruchomia zabytkowy wiatrak z Dębna.

W ramach niedzielnego Święta Chleba w muzeum odbyły się liczne imprezy: jak pokaz obrzędowy „Wyzwoliny Kosiarza” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki. Pokazowi towarzyszył poczęstunek dla publiczności, jakim niegdyś spożywali żniwiarze. Leszek Gawlik opowiedział o pracy młynarzy i wierzeniach, które związane były z młynami. Można było także przemielić zboże w żarnach oraz młócić kłosy cepem. Odbyły się pokazy działania kieratu konnego oraz mechanicznego młócenia przy użyciu młockarni oraz silnika spalinowego.

Na dużej scenie odbył się Benefis Koła Gospodyń Wiejskich z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia. Wystąpiły także kapele ludowe: Skokotliwi, Kapela Heńka, Niedźwiadki, Skorkowianki, Korytniczanki, Wolanecki, Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy oraz zespół weselny Axis – Band. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego.


Galeria