3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Zobacz

Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. To okazja do promowania proekologicznych postaw i życia w zgodzie z naturą. W tym celu Powiat Kielecki, nie tylko od święta stawia m.in. na edukację ekologiczną mieszkańców.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku, a na świecie od 1970 roku. 

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.

A teraz trochę „ciekawostek przyrodniczych” i statystyk:

  • z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru
  • jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka od 200 do 400 lat
  • puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy
  • rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, a guma do żucia po 5 latach

W ramach działań proekologicznych Starostwo Powiatowe w Kielcach od 2004 roku realizuje m.in. Program edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”.
Program od momentu jego ogłoszenia w 2004 r., cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli, opiekunów i rodziców.
Głównym celem Programu jest stałe poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem dorosłych mieszkańców powiatu kieleckiego, na temat elementów środowiska naturalnego, w tym przyrody nieożywionej, wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego oraz troski o najbliższe otoczenie.
Najmłodsi mieszkańcy powiatu chętnie biorą udział w organizowanych w ramach Programu konkursach ekologicznych . Poprzez zabawę poznają bardzo ważne zagadnienia związane z ochroną przyrody, wód, ekosystemu leśnego, powietrza oraz gospodarką odpadami. Dzieci angażowały się również w zimową akcję dokarmiania zwierząt.

W ramach programu organizowane były także konkursy dla samorządów gminnych, które pozwalały zaprezentować gminne programy z zakresu edukgminne programy z zakresu edukacji ekologicznej, usuwania azbestu i wyrobów azbestowych,
właściwego postępowania z odpadami komunalnymi oraz ulegającymi biodegradacji. Ponadto gminy przedstawiały możliwości pozyskiwania środków finansowych na inwestycje proekologiczne i zachęcały do uprawiania turystyki i zwiedzania urokliwych zakątków gminy.

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy