Każdego roku w Polsce odnotowywana jest coraz większa liczba pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami złośliwymi. Świętokrzyskie to jeden z regionów, gdzie zauważana jest wyjątkowo wysoka zachorowalność na nowotwory złośliwe. W diagnozowaniu tych schorzeń i leczeniu niezwykle istotny jest czas – wczesna diagnoza, szybko wdrożone, odpowiednie leczenie to większe szanse na powrót do zdrowia, aktywności społecznej i zawodowej. O walce z rakiem i wspieraniu pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, podczas spotkania prasowego mówili wicemarszałek Marek Bogusławski i lekarze oraz dyrekcja szpitala.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Dzień ten może być pretekstem do zastanowienia się nad swoim zdrowiem i podjęciem decyzji o zmianie stylu życia.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – w 2021 r. odnotowano w kraju 166,6 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe i było to o 17,2% więcej w porównaniu do roku 2020, gdy wybuchła pandemia Covid-19, niemal tyle samo, co w przedpandemicznym 2019 r.
Nowotwory narządów trawiennych zajmują 2 miejsce, stanowiąc 18,9% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W 2019 r. największą zachorowalność na nowotwory złośliwe, niezależnie od typu choroby, stwierdzono u mieszkańców województw: kujawsko–pomorskiego (502 zachorowania na 100 tys. ludności), świętokrzyskiego (496), pomorskiego (485), dolnośląskiego (483), śląskiego (474) oraz opolskiego (473 zachorowań na 100 tys. ludności). Wysoka jest także umieralność z powodu chorób nowotworowych, wynikająca zarówno z opóźnień w diagnozowaniu, jak i z problemów w dostępie do leczenia.
– Chorych musimy leczyć i diagnozować skutecznie, szybko, bezpiecznie, na najwyższym poziomie, obejmując badaniami i wsparciem medycznym wszystkich, u których wykryte zostaną niepokojące objawy – podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski. – Nasi lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach są doskonale przygotowani i wykształceni, stosują metody lecznicze preferowane w ważnych ośrodkach, mamy sprzęt medyczny na najwyższym poziomie, sale hybrydowe i wszystko to, co potrzebne jest, by przywrócić zdrowie naszym pacjentom – dodał.
– Choroby, jakimi zajmujemy się w naszej Klinice, stanowią, w Polsce, około 30 procent wykrywanych nowotworów złośliwych – powiedział dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. – Prowadzimy szybką diagnostykę i leczenie nowotworów złośliwych układu pokarmowego i narządów trawiennych – żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego i trzustki. Skupiliśmy się na tych, na które najczęściej zapadają pacjenci i które ze względu na swoją częstotliwość i przebieg obarczone są największą śmiertelnością. Staramy się wdrażać nowoczesne metody, minimalnie inwazyjne, po zastosowaniu których pacjenci szybciej wracają do sił, wychodzą ze szpitala i mogą poddać się innym towarzyszącym metodom leczenia uzupełniającego, w ośrodku onkologicznym.
– Jednym z najczęściej występujących na świecie nowotworów jest rak żołądka – przypomniał lek. Paweł Zieliński – chirurg ogólny. – Każdego roku choruje milion kolejnych osób, a umiera około 800 tysięcy. To choroba najczęściej występująca w krajach rozwiniętych. Rokowanie jest złe, ponieważ występują trudności diagnostyczne. Dlatego też tak ważna jest diagnostyka i jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia.
W Klinice leczenie operacyjne nowotworu jelita grubego przeszła Paulina Kleszcz. Pacjentka zaapelowała do mieszkańców regionu o odwagę i szybką decyzję podjęcia leczenia w przypadku niepokojących objawów czy diagnozy, potwierdzającej nowotwór.
– Nie bójcie się badań. Jestem dowodem na to, że można wyjść z ciężkiej choroby, z przerzutami do innych organów, poddałam się 2 operacjom i wielokrotnej chemioterapii – powiedziała pacjentka. – Dziś dowiedziałam się, że jestem zdrowa – dodała.
Co roku w szpitalu operowanych jest od kilkudziesięciu do kilkuset chorych z nowotworami żołądka, jelita cienkiego i grubego oraz trzustki. Swoje doświadczenie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zdobywali w ośrodkach krajowych jak i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Holandii, Niemczech.
– Nie zapraszamy państwa, pacjentów do nas na operację, nie życzymy nikomu choroby – podsumował dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski. – Wolelibyśmy, by mieszkańcy naszego regionu cieszyli się doskonałym zdrowiem, a kontakt z placówkami medycznymi był podyktowany świadomą i odpowiedzialną profilaktyką i dbałością o swoją kondycję. Musimy jednak być gotowi na niesienie pomocy nawet w najtrudniejszych przypadkach, stąd staramy się kształcić kadry, zabiegać o sprzęt i rozbudowywać placówkę, by podczas potrzebnych zabiegów wykonywać je na najwyższym poziomie – dodał dyrektor.