3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Trzeźwości

Światowy Dzień Trzeźwości

Zobacz

„To zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione.”

– Nelson Mandela

Alkohol. Jedno słowo. „Tylko’ i „aż”. Skojarzeń z nim związanych nie za wiele. Obok takich, jak :”impreza”, „dobra zabawa”, relaks, rozluźnienie, głównie pojawia się: uzależnienie. Alkoholik.

  1. Obecnie na świecie ok 2,3 mld ludzi pije alkohol.
  2. Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), uwzględniającego 52 kraje świata, na jednego mieszkańca  kraju UE przypada rocznie średnio 11,3 litra czystego alkoholu rocznie,
  3. W krajach tych uzależnionych jest 3,7 proc. populacji – jest to ok. 50 mln ludzi
  4. Na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu
  5. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 % dorosłych
  6. Wśród nastolatków, w wieku 15 lat, ponad 60% sięga po alkohol
  7. Alkohol powoduje m.in:
  • stłuszczenie wątroby, żylaki przełyku, marskość wątroby, raka przełyku,
  • udar mózgu, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, ryzyko krwawień, zanik robaka móźdżku, polineuropatię obwodową
  • zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, ostre i przewlekle zapalenia trzuski, raka trzustki,
  • cukrzycę, zapalenie mięśnia sercowego,osteopenię, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, kamicę nerkową, zapalenia płuc, gruźlicę, nowotwory.

Mało?

            „Zaczął jako 19-o latek. Niewinnie. Od piwa na imprezie….(..)Alkohol zadomowił się na dobre(…).był już na dnie. Bez pracy, bez pieniędzy, zaniedbany, śmierdzący i wiecznie pijany.Życie nie miało sensu, ból fizyczny i psychiczny był nie do wytrzymania. Zniknęła nadzieja na lepsze życie.”

            „Co wieczór po pracy wypija 2-3 piwa. Jak sam mówi, odczuwa potrzebę relaksu. W weekendy pije więcej, np. pięć – sześć drinków czy też pięć – sześć piw. Zaniedbał relację z synem, kiepsko układa się w małżeństwie, wybuchają kłótnie, w pracy rozdrażnienie nie pozwala się skupić, coraz częściej zawala…”

„Rozstała się z mężem – alkoholikiem.  Ciężko to przeżyła, z napięcia i stresu sama zaczęła próbować alkoholu. Początkowo niewiele, po kieliszku wina, z sąsiadką domowej nalewki, potem na party z koleżankami. Akohol pomagał rozładować stres, widzieć życie w barwnych kolorach. Jednego wieczoru została sama, i kolejnego, i kolejnego. Ogarnął ją niepokój, niewytłumaczalny lęk – sama sięgnęła po kieliszek. Potem coraz częściej. Kiedy postanowiła odstawić – dopadły ją objawy podobne do grypy – czuła, że wszystko boli, przygniata nie do wytrzymania. Lekarz stwierdził uzależnienie i skierował na odwyk.”

Kilka, z kilku milionów, historii, tragedii pojedynczych jednostek i całych rodzin. Łatwo się zaczyna, szczególnie, gdy początkowo dostarcza tyle przyjemności, gorzej powiedzieć: „stop”. Ale „jeśli można rzucić na jeden dzień, można rzucić na całe życie”

i chociaż nikt nie może się cofnąć, to każdy może zacząć od teraz i zrobić zupełnie nową rzeczywistość.

Warto pamiętać o tym nie tylko dziś, w Światowy Dzień Trzeźwości, ale za każdym razem, gdy sięgamy po „niewinny” kieliszek alkoholu.

 

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy