3.5 C
Kielce
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół

Zobacz

Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!”  (Albert Einstein)

Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, przepyszna szarlotka, truskawki.. ach, ślinka cieknie na samą myśl.  A gdybyśmy tak  nagle zostali tego pozbawieni? Tego i wiele innych jeszcze potraw? Niemożliwe? A jednak! Ostatnimi czasy przekonujemy się, że to, co niemożliwe nagle zaczyna się realizować!  Jak miałoby nam tego zabraknąć? Z maleńkiego, prawie niezauważalnego, ale coraz bardziej nagłaśnianego (i całe szczęście) powodu, a mianowicie…. pszczoły. Tak, tego bzyczącego owada, który zwiastuje wiosnę, przeraża żądłem, ale przede wszystkim- zapyla rośliny i, co każdy wie, daje miód.

Pszczoła umożliwia nam życie. Swoją pracą doprowadza do rozwoju roślin. A my, ludzie, swoją pracą, doprowadzamy do ich wyginięcia – jakby na ironię: niszczymy to, co pozwala nam  żyć. Nie musimy lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam myśli. Każdego dnia korzystamy z dobrodziejstw, które dzięki nim mamy.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Ma na celu zwrócić szczególną uwagę na znaczenie pszczół w procesie pozyskiwania żywności oraz na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie!

Kto o tym wie? A to, że:

  • Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
  • Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.
  • Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
  • Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej.
  • Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek.
  • Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
  • Przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę.
  • Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.

Te maleńkie, niepozorne pszczoły. Tak wielkie i ważne dla naszego przetrwania. Jak możemy im pomóc? Wystarczy doniczka, trochę ziemi i rośliny, najlepiej rodzime, wystawione na balkonie, tarasie, posiane w ogrodzie. Najlepiej z kimś, znajomymi, rodziną – zaszczep w nich troskę o pszczoły. Bądź czujny i zapobiegaj wypalaniu traw, łąk, dbaj o środowisko naturalne, nie stosuj żadnych, sztucznych nawozów i…. myśl, czuj, wiedz, że „ Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły.”

Bez pszczół nie ma życia – jak chronić pszczoły

 

 

Aktualności

Plantacja stanęła w ogniu, a jej właściciele przed wymiarem sprawiedliwości

28.04.2024 roku na terenie jednej z miejscowości gminy Tarłów doszło do pożaru budynku gospodarczego. W trakcie czynności policjanci ujawnili...

Polecamy