3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościŚwiąteczny klimat w kieleckim Dworku Laszczyków. Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Świąteczny klimat w kieleckim Dworku Laszczyków. Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Zobacz

Do 2 lutego 2020 roku w Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworku Laszczyków w Kielcach można oglądać wystawę poświęconą tradycjom ludowym, związanym z Godami, czyli z Bożym Narodzeniem. Autorem i kuratorem ekspozycji zatytułowanej „Symbolika rzeczy, czyli o przedmiotach i obrzędach w okresie Świąt Narodzenia Pańskiego” jest etnograf Łukasz Wołczyk.

 

Wystawa obejmuje cały okres Świąt Bożego Narodzenia i bardzo ważny dla chłopów czas oczekiwania na przyjście Syna Bożego, czyli Adwent. Boże Narodzenie w tradycji ludowej nie kończyło się 26 grudnia, ani też 6 stycznia w Dniu Trzech Króli, ale trwało o wiele dłużej,  aż do Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego. Odnajdziemy więc na ekspozycji przedmioty wykorzystywane w różnego rodzaju obrzędach i tradycjach związanych z okresem Adwentu czyli klucze, wosk, garnki do topienia wosku, wieniec adwentowy, roratkę oraz fioletowe tkaniny. Na wystawie odnajdziemy obrazy przedstawiające św. Mikołaja oraz patronkę rolników św. Łucję, której dzień obchodzony jest 13 grudnia. Był to w tradycji ludowej specjalny dzień – czas narodzin słońca i światła. W salach wystawowych Dworku Laszczyków zaprezentowany został także tradycyjny stół wigilijny, nad którym został podwieszony czubek choinki tzw. podłaźniczka., pięknie ozdobiona bombkami, łańcuchem i tzw. światami, czyli sferycznymi ozdobami z opłatka. Na wystawie znajdą się także formy do wypieku opłatków, rzeźby i płaskorzeźby nawiązujące do tradycji świąt, instrumenty muzyczne oraz aranżacja wnętrza stajni.
Eksponaty zostaną opatrzone cytatami badaczy kultury ludowej: Oskara Kolberga, Władysława Siarkowskiego oraz Zygmunta Glogera.

 

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy