Drewniane zajączki, wieńce, kolorowe pisanki i palmy, a do tego piękne kartki i wiązanki – trwają przygotowania do Świąt Wielkanocnych w pracowniach warsztatów terapii zajęciowej w Belnie, Osinach, Fanisławicach, Sędku i w Zgórsku.
Własnoręcznie wykonane, w niektórych przypadkach z użyciem nietypowych elementów do ozdób. Są barwne i wesołe, ale możemy spotkać także proste i symboliczne. Podopieczni w działających na terenie powiatu kieleckiego pracowniach warsztatów terapii zajęciowej rozpoczęli już przygotowania do jednego z najważniejszych świąt chrześcijańskich.
– U nas czuć zbliżające się święta. Podopieczni nie tylko przygotowują różne ozdoby, ale rozmawiają o tradycjach towarzyszących Wielkiej Nocy. Dzielą się swoimi wspomnieniami i myślami na ich temat – mówi Paulina Mociąg z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Pomoc Niepełnosprawnym” w Osinach. W zajęciach uczestniczy 40 podopiecznych. Tak jak w innych placówkach tego typu, spotkania odbywają się rotacyjnie, zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia i sanepidu, w reżimie sanitarnym. Uczestnicy są podzieleni na grupy, maksymalnie do pięciu osób.
– Pandemia wpłynęła na naszą pracę. Jest inaczej niż w latach ubiegłych. W tym roku przygotowujemy tylko ozdoby na potrzeby podopiecznych. Bardzo lubią oni okres świąteczny, towarzyszy mu atmosfera oczekiwania na ten ważny dzień. Dodatkową motywację naszym podopiecznym daje świadomość tego, że wykonane przez nich prace upiększą ich domy – mówi Wioletta Kozłowska z WTZ w Sędku.
– Nasi podopieczni bardzo angażują się w zajęcia. Z wielkim zaangażowaniem i starannością przygotowują wieńce, ozdobne zasłony, stroiki w szkle, barwne pisanki czy figurki wielkanocne – dodaje Katarzyna Drogosz z WTZ w Belnie, które działa przy Stowarzyszeniu Braterskie Serce.
Rzadko się zdarza, aby pisanki, palmy czy inne prace były takie same. Indywidualne, wyjątkowe, jak mówią instruktorzy z duszą. Prace często przygotowane są przez wiele osób. Projekt zaczyna się w pracowni stolarskiej, następnie trafia do pracowni plastycznej czy decoupage. Tam praca jest ozdabiana.
– Staramy się nie narzucać tematu. Rozmawiamy. Słuchamy pomysłów naszych podopiecznych. W tym roku chętnie robione są różnymi technikami zajączki i jajka – mówi Agnieszka Chrobot instruktorka z WTZ w Zgórsku.
Niepełnosprawni podopieczni warsztatów lubią też robić świąteczne ozdoby za pomocą nieznanych im dotąd technik. – Nowością są u nas doniczki z kory. Robimy piękne ozdoby na nagrobki, do których dodajemy świąteczne akcenty, takie jak króliczki, baranki, jajeczka. Sami odlewamy figurki z gipsu. Mamy silikonowe formy – dodaje Franciszka Piotrowska z WTZ przy Wiejskim Stowarzyszeniu na Rzecz osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo w Fanisławicach.
Niektóre z tych wyjątkowych ozdób świątecznych można kupić. Choć z powodu trwającej pandemii nie są organizowane kiermasze świąteczne, warsztaty poprzez swoje profile na portalu społecznościowym prezentują wykonane przez podopiecznych prace. Zgromadzone ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na szeroko rozumianą rehabilitację społeczną uczestników, np. gdy będzie to możliwe na wyjazdy do kina, teatru lub inne wycieczki.
zdjęcia: WTZ Belno, WTZ Fanisławice,WTZ Sędek, WTZ Zgórsko TZ-ów