Powiat kielecki znalazł się gronie laureatów rankingu powiatów prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Otrzymał także prestiżowe wyróżnienie „Super Powiat 2021”.
Dzisiaj z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, podczas której osiągnięcia powiatu podsumowali starosta kielecki Mirosław Gębski, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia, wicestarosta Tomasz Pleban, członkowie Zarządu Powiatu: Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana. Obecna była dyrektor Wydziału Organizacji i Zarzadzania Kryzysowego Ewelina Kaczmarzyk.
Tytuł Super Powiat to rodzaj uhonorowania „Mistrzów wśród samorządowych liderów”. Przyznawany jest tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań zawartych w rankingu. Od lat powiat nie schodzi z podium rankingu. W edycji podsumowującej działalność powiatów w 2021 roku otrzymaliśmy 70243 punkty. Ponadto zostaliśmy wyróżnieni Tytułem Super Powiat, który świadczy o wielopłaszczyznowym rozwoju Powiatu Kieleckiego.
– Jest mi niezmiernie miło, że co roku powiat zajmuje miejsce na podium w rankingu Związku Powiatów Polskich. W tym roku otrzymaliśmy specjalną nagrodę Super Powiat 2021. Jest to nagroda, którą kapituła konkursu przyznaje powiatowi, który zdobywa punkty w największej ilości kategorii. Dodam, że ranking jest bezpłatny, jest aktualizowany cały rok. Wszystkie powiaty mogą do niego zgłaszać swoje innowacje prozdrowotne, proekologiczne, inwestycyjne, jak również wszystkie usługi, które służą polepszeniu zdrowia, życia i obsługi mieszkańca – powiedział starosta.
Tegoroczny ranking obejmował ocenę jednostek samorządu terytorialnego w zakresie 65 kryteriów zgrupowanych w dziesięciu kategoriach. Powiat wykazał się działaniami w zakresie aż 63 kryteriów. W odniesieniu do poprzedniej edycji rankingu, uzyskaliśmy blisko 10 000 punktów więcej, poprawiliśmy wyniki w zakresie 16 kryteriów oceny, w tym w 5 kryteriach w zakresie których dotychczas powiat nie otrzymywał punktów.
– W tym roku na 65 kategorii, powiat zapunktował w 63, co stanowi aż 97 procent z możliwych. To największy skok procentowy – przyznaje szef powiatu. -W imieniu swoim, Zarządu Powiatu, jaki wszystkich osób które uczestniczyły w tym rankingu, z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Zarządowi, Radzie Powiatu i wszystkim pracownikom starostwa i jednostek podległych za trud codziennej pracy, sumienność i rzetelność w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
Jak zaznaczył wicestarosta Tomasz Pleban, na ten sukces miało wpływ wiele działań realizowanych w 2021 roku, również w obszarach, w których dotąd nie były one podejmowane. – Każdego roku rozszerzaliśmy naszą działalność poprzez różne działania. Kiedy obejmowaliśmy funkcje członków zarządu, zaangażowanie było na poziomie 80%. Obecnie jesteśmy na poziomie 97%. Mam nadzieję, że w kolejnym roku powiat będzie mógł praktycznie w 100% uczestniczyć we wszystkich obszarach.
Na czas pandemii starostwo wprowadzało szereg rozwiązań, które wspomagały kontakt z klientem. – Nasz urząd nigdy się nie zamknął, tak organizowaliśmy pracę, aby nasz klient mógł u nas załatwić wszelkiego rodzaju sprawy. Niektóre rozwiązania przez nas wdrożone pozostaną z nami nawet po zakończeniu pandemii. Mam tu na myśli internetowy system umawiania wizyt na rejestrację samochodów czy systemy, które są skierowane do niepełnosprawnych – dodaje Tomasz Pleban.
Jak zaznaczył wicestarosta, powiat wiele uwagi poświęca edukacji, rozwija bazę edukacyjną, inwestuje w nowoczesne technologie i promuje szkolnictwo zawodowe. – Dokonaliśmy rozbudowy naszych placówek oświatowych, planujemy kolejne inwestycje. Wdrażamy nowe zawody w naszych jednostkach oświatowych, dostosowujemy kierunki do potrzeb rynku pracy. Dbamy o to, aby nasi absolwenci mieli pracę po ukończeniu szkoły. Naszym celem jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji dostosowanego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Wspieramy zarówno zdolną i utalentowaną młodzież poprzez rozbudowane systemy stypendialne, jak również młodzież borykającą się z trudnościami w nauce za pośrednictwem funkcjonujących na terenie powiatu trzech poradni psychologiczno-pedagogicznych. Współpracujemy zarówno z Powiatowym Urzędem Pracy i przedsiębiorcami w celu zachęcenia młodzieży do wybierania kierunków zawodowych.
Powiat Kielecki kładzie ogromny nacisk na realizację działań z zakresu kultury i sportu, między innymi poprzez promocję aktywnego stylu życia, organizowanie imprez sportowych i innych inicjatyw integrujących społeczność lokalną, a także poprzez udzielanie wsparcia finansowego na rzecz prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach znajdujących się na terenie powiatu.
– Pomimo pandemii próbujemy w tych obszarach działać, organizujemy różne imprezy kulturalne, edukacyjne czy sportowe. Również na ten rok planujemy całą gamę nowych działań kulturalnych – dodaje Tomasz Pleban.
Powiat inwestuje również w zdrowie mieszkańców. Na terenie powiatu znajdują się trzy jednostki zdrowotne, w tym dwa szpitale, które zostały objęte inwestycjami. Inwestujemy w bazę lokalową powiatowych jednostek obsługi medycznej np. termomodernizacja Powiatowego Szpitala w Chmielniku, czy remont w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na zakup tomografu komputerowego do Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Jest to kolejna inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu kieleckiego. Także do Centrum Matki i Noworodka będziemy już niedługo montować kolejne urządzenia – wskazuje wicestarosta.
Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie dostępności do naszych usług dla osób z niepełnosprawnościami. W tym celu sięgamy po nowoczesne technologie takie jak system naprowadzający „Your Way” dzięki któremu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą poruszać się po urzędzie samodzielnie, chcąc skorzystać z pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
W ubiegłym roku kieleckie starostwo realizowało aż 32 programy polityki zdrowotnej. – Inwestycja w zdrowie to przede wszystkim inwestycja w ludzi, w sprzęt i infrastrukturę. Jesteśmy już przygotowani na nowy okres rozdania unijnego. Przypomnę tylko, że jesteśmy liderem w rankingu Dziennika Gazeta Prawna. Pomagamy również osobom niepełnosprawnym. Należy zaznaczyć, że przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które ukierunkowane jest na osoby niepełnosprawne czy poprzez POZiRON realizujemy zadania dla osób niepełnosprawnych – dodaje Stefan Bąk.
Z roku na rok pozyskujemy coraz wyższe dofinansowania do realizowanych zadań i inwestycji. W 2021 roku pozyskaliśmy blisko 33 mln złotych z funduszy unijnych oraz ponad 47 mln z funduszy krajowych.
– Punktujemy w obszarach, jak np. chociażby pozyskiwanie środków zewnętrznych i to zarówno rządowych, jak i środków europejskich. W tych kryteriach mamy zawsze maksymalnie dużo punktów. Wprowadzamy rozwiązania poprawiające jakość obsługi klienta, między innymi poprzez cyfryzację usług. To pokazuje, że jesteśmy nakierowani bardzo mocno na rozwój powiatu, na usługi e – urząd, e – geodezja, rozwój budownictwa. Te wszystkie usługi pozwalają mieszkańcom powiatu w sposób zdalny korzystać z usług urzędu. Doskonalimy systemu zarządzania jakością ISO 9001, który w 2021 roku został poddany recertyfikacji przez akredytowaną jednostkę – dodaje Mariusz Ściana.
Wszystkie te działania przekładają się na zwiększenie atrakcyjności powiatu kieleckiego jako miejsca do zamieszkania. Z roku na rok obserwujemy postępujący boom budowlany. Wydawanych jest coraz więcej pozwoleń na budowę. Tylko w 2021 roku urzędnicy wydali ponad 1600 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co stanowi wzrost o blisko 60 procent w porównaniu do roku 2020.
Dbamy o rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych, wspieramy i dofinansowujemy organizacje non profit w ramach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Sytuacja związana pandemią Covid-19 wymusiła na nas szukanie rozwiązań usprawniających obsługę klienta z zachowaniem restrykcji sanitarnych. – W 2021 roku została otworzona 9-ta filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego z siedzibą w Piekoszowie. Znacznie ułatwiło to mieszkańcom załatwienie spraw związanych z rejestracją samochodów i zmniejszyło kolejkę w Starostwie – dodaje Cezary Majcher.
Wszystkie nasze działania sprowadzają się do jednego celu, jakim jest stworzenie jak najlepszych warunków do życia dla mieszkańców powiatu kieleckiego.
– Chciałbym podziękować panu staroście, zarządowi, którzy wykonali kawał dobrej roboty. Chciałbym przede wszystkim podziękować pracownikom. Nic nie dzieje się przypadkowo. Wszystkie te działania, które zostały ujęte w rankingu są dedykowane mieszkańcom i przekładają się na dobro mieszkańców, bo po to tu jesteśmy – powiedział Jacek Kuzia, który jednocześnie podziękował radnym Rady Powiatu, że pomysły wskazywane przez zarząd są przychylnie traktowane.